Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Mlčení jehňátek: Když má Hannibal v merku filmový štáb

Nela Christovová

Nela Christovová

20. 3. 2011

Mlčení jehňátek je jedním z mála filmů, které si odnesly všech pět hlavních Oscarů (film, režie, scénář, herec, herečka). Příprava byla důkladná: Anthony Hopkins se učil umění nemrkat od slavného sériového vraha Charlese Mansona a Jodie Foster podstoupila přípravku FBI.

FOTO: Mlčení jehňátek

Anthony Hopkins jako Hannibal-Kanibal, Zdroj: distributor filmu

V americkém Memphisu řádí masový vrah, který své oběti stahuje z kůže. K případu je povolána i studentka akademie FBI, Clarice Starlingová (Jodie Foster), která udělá vše pro to, aby vraha dopadla. Neváhá ani kontaktovat Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), vraha odsouzeného mimo jiné i za kanibalismus. Bývalý psychiatr si s Clarice dlouho pohrává, ale mladé agentce dochází čas i trpělivost… Podaří se jí včas vysvobodit poslední oběť, nebo i z té si vrah spíchne kus slušivého oblečku?

Anthonyho Hopkinse můžete nyní vidět v novém thrilleru Obřad, který jev českých kinech od 17. března.

Chyby ve filmu

1. Ačkoliv se děj odehrává v Memphisu, většina scén se natáčela v Pittsburghu v Pensylvánii. Naproti tomu i auta s jinou než pensylvánskou značkou mají štítek technické kontroly tohoto státu.

FOTO: Mlčení jehňátek

I agenti FBI podléhají módním trendům, Zdroj: archiv

2. Na začátku, když si Crawford zavolá Clarice, aby s ní mluvil o Lecterovi, všimněte si jeho límečku. V jednom záběru se objevuje vytažený přes vestu, v dalším je pod ní.

3. Když leží Lecter na výtahu, má tričko na zádech pokryté spoustou krve. Jakmile ale propadne mezi ozbrojence do výtahu, je skvrna téměř poloviční.

4. A naopak, auta z jednoho okresu mají značku jiného okresu. Toho si můžete všimnout u sanitky, která má značku Davidson County, i když Memphis se nachází v Shelby County.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

5. Podle přírodovědce žije lišaj smrtihlav jenom v Asii. Ve skutečnosti se ale vyskytuje i v Africe a rozšířil se i do Evropy.

6. Na memphiském letišti se s každým střihem mění účes senátorky Martinové. Jednou to skoro vypadá, že zrovna vstala z postele, a za chvíli jsou její vlasy téměř perfektní.

7. Když se Clarice snaží nadzvednout zablokované dveře, položí si rukavice do klína. V dalším záběru ale rukavice zmizí.

FOTO: Mlčení jehňátek

Kamerový štáb se vším všudy, Zdroj: archiv

8. Když Lecter na konci volá Clarice, že má na večeři starého přítele, část filmového štábu se odráží v jeho brýlích.

Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs)

Thriller/Horor/Krimi
USA, 1991, 118 min

Režie: Jonathan Demme
Hrají: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine, Frankie Faison, Kasi Lemmons, Brooke Smith, Obba Babatundé, Diane Baker, Roger Corman, Charles Napier

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Mlčení jehňátek: Když má Hannibal v merku filmový štáb