Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Mission: Impossible. Co když možné je zhola nemožné?

Nela Christovová

Nela Christovová

28. 7. 2010

Film Mission: Imposible se krátce po uvedení do kin stal doslova celosvětovým hitem. U nás k jeho oblibě přispěl i fakt, že se část zápletky odehrává mezi notoricky známými kulisami typu Karlův most nebo Národní divadlo. Objevte filmové chyby (nejen) v ulicích matičky Prahy!

Mission Impossible, Zdroj: distributor filmu

Během tajné mise na americké ambasádě v Praze (mimochodem, ve skutečnosti jde o Národní muzeum) dojde k vraždě elitních agentů CIA. A podezření nepadne na nikoho jiného než na Toma Cruise alias Ethana Hunta. Mladý agent proto uprchne a za vydatné pomoci přátel ve špiónských řadách pátrá po skutečném zrádci. A samozřejmě přitom nezapomene zdemolovat i pár historických památek.

Pokud máte rádi Toma Cruise v akčních filmech, pak se vám bude líbit i v nové komedii s Cameron Diaz Zatím spolu, zatím živi. O triky a zběsilé honičky ani zde nebude nouze…

Chyby ve filmu

1. Vlaky TGV jsou od ropné krize v roce 1973 napájeny elektřinou. Ale při scéně boje na střeše soupravy chybí jakékoli troleje, které by vlak napájely. A které by hned všechny přítomné pořádně usmažily. Navíc existují oddělené tunely pro oba směry, takže se rozhodně nemůžou střetnout dva protijedoucí vlaky.

2. Když Ethan v pražském bytě píše zprávu Maxovi, použije emailovou adresu Max@Job 3:14, a to díky šifře odpovídající čtrnáctému verši třetí kapitoly biblické Jóbovy knihy. Později ale použije adresu Max@Job 3:15. V každém případě, žádný email by na takto zadanou adresu stejně nedošel.

Max 3:14 nebo Max 3:15?, Zdroj: archiv

3. Když se Ethan sejde s informátorem v pražské restauraci Akvárium, použije dvoubarevnou žvýkačku, aby rozbila skleněnou stěnu. Přehnaně silný výbuch odhodí na několik metrů poblíž stojícího číšníka, ovšem hostu, který se nachází hned vedle, se nic nestane. Stejně tak nikomu jinému u akvária.

4. Ústředí CIA v Langley má v budově svoji vlastní hasičskou jednotku, takže by agentura po spuštění požárního poplachu nikdy nevolala hasiče z venku.

5. V legendární scéně, kdy Ethan visí v kontrolní místnosti CIA a snaží se získat data z počítače, ho parťák Krieger v podání Jeana Rena omylem spustí sotva pár centimetrů nad zem. Po Ethanových brýlích stéká kapka potu, kterou zachytne nataženou rukou. A to ačkoliv visí těsně nad podlahou.

Kapka potu padající těsně nad zemí, Zdroj: archiv

6. Dostat se zcela nepozorovaně do bezpečnostní místnosti v Langley pomocí větrací šachty vyrobené z oceli by bylo zhola nemožné. Každý sebemenší pohyb by se v kovovém průduchu ozýval na kilometry daleko.  Navíc Tom Cruise není Chuck Norris.

7. Na konci, když si Luther (Ving Rhames) a Ethan připíjí na dobře vykonanou práci, si můžete všimnout snad nejklasičtejší filmové chyby: špatně nastříhaných záběrů. Zatímco v jednu chvíli Luther drží skleničku, o zlomek vteřiny později leží na stole, aby ji z dalšího záběru zase držel v ruce. A Ethanovi zase ubývá pivo ze sklenice.

8. Tom Cruise očividně dbá na svůj vzhled i ve filmu, a tak zatímco při sundání masky má vlasy celé zpocené a slepené, během jediné vteřiny si je rychlostí blesku dokáže upravit do naprosté dokonalosti.

Během chvíle dokonale upravené vlasy, Zdroj: archiv

Mission: Impossible

Akční / Thriller
USA / Česko, 1996, 110 min

Režie: Brian De Palma
Hrají: Tom Cruise, Jon Voight, Emmanuelle Béart, Henry Czerny, Jean Reno, Ving Rhames, Kristin Scott Thomas, Vanessa Redgrave, Dale Dye, Ingeborga Dapkunaite, Marek Vašut, Karel Dobrý, Jiřina Třebická, Emilio Estevez, Gaston Šubert, Rudolf Pechan

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Mission: Impossible. Co když možné je zhola nemožné?