Chybějící superhrdina aneb Chlápek se zelenou lampou přilétá

Ilustrace na obálce komiksu Green Lantern, autor: Ivan Reis, Dave McCaig

Z amerického komiksového vydavatelství DC se v českém překladu v minulosti představila již hezká řádka hrdinů: Batman, Superman, Hitman, Lobo, ale třeba i  Vertigo, Sandman nebo Hellblazer z dospělejší odnože DC. Nyní se k zavedeným figurám přidává méně známý představitel kresleného mainstreamu, ale zato v plné parádě – Green Lantern.

Ilustrace na obálce komiksu Green Lantern, autor: Ivan Reis, Dave McCaig

Pro hnidopichy dodám, že Green Lantern už se u nás v komiksech objevil, ale obvykle jenom na několika obrázcích jako křoví. Výraznější hostování se nachází v booku Hitman: Místní hrdinové, kde z něj scenárista Garth Ennis udělal vola (Green Lantern nemá v kostýmu kapsy, a tak jako socka nemohl zatáhnout rundu v hospodě!). Ale dost bylo pomluv. Díky celovečerní adaptaci komiksů s hrdinou v zeleném, která se v režii Martina Campbella (hlavně poslední dvě bondovky, nebo také starší Zlaté oko) dovalí do našich kin 16. června, dozrál čas na samostatný Lanternův výstup.

I když tato komiksová postava existuje již sedmdesát let, book Tajemství původu pochází z roku 2008. Knížka představuje zrod hrdiny i pro zelenou nedotčené čtenáře. V průběhu několika stránek autoři načrtnou životní pouť Hala Jordana – uvidíme, proč je takový neřád, a seznámíme se s rodinou Jordanových. Tato obyčejnost však nebude mít dlouhého trvání, protože se již vesmírem řítí Green Lantern, aby podnikl sebevražednou misi na Zemi. Jeho osudem není zabránit velké katastrofě, nýbrž předat zelené žezlo dál, a to Halu Jordanovi. Chlápkovi, který celý život nebral na nikoho ohledy, se tak náhle do klína svalí osud naší planety a dost možná i celého vesmíru. Poradí si s tím?

Green Lantern: obálka

Protože se pohybujeme na půdě komiksového mainstreamu, odpověď známe. Důležité je však to, jak se s tím autoři poprali. A s ohledem na žánr to dopadlo obstojně. Scenárista Geoff Johns nás expresně seznámí s psychologií hrdiny, nechá ho vyzkoušet si nový kostým, udělat nějaké ty začátečnické boty, pošle na výcvik a pak postaví doprostřed mezigalaktického problému. Všechno to hezky svižně odsýpá. Sympatické je, že Tajemství původu není jenom o mlácení padouchů, ale svůj prostor tu dostanou i obyčejní lidé, kteří zůstali součástí Jordanova světa, i když dostal na hraní celý vesmír.

Brazilský výtvarník Ivan Reis také odvedl solidní práci, všechno vypadá hezky. Ženy, tedy v komiksu  se v podstatě vyskytuje jenom jedna, mají prsa, muži svaly, ale nijak zvlášť tyto propriety nepředimenzoval. Má cit pro dynamiku, tu a tam si pro zdůraznění ukradne celou stranu nebo rovnou dvoustránku a rozbalí to. Ať už se postavy pohybují na Zemi, nebo ve vesmíru, působí všechny lokace přirozeně, a stejně šikovně se Reis vypořádal také se všudypřítomnou světélkující lanternovskou zelení nebo výtvory zázračného prstenu.

Hal Jordan je možná dobrý pilot, ale jinak je to obyčejný člověk s ne příliš šťastnou povahou. Proto za něj všechno obstarává prsten, který z něj dělá Green Lanterna. Jeho schopnosti prakticky neznají hranic – může vytvářet různě konstrukce, stroje, zvířata, ochranné štíty a vůbec vše, co si Jordan usmyslí. Ale stejně je v tom háček, ekvivalent Supermanova kryptonitu, aby se mohlo vyprávění trochu zamotat. Nebudeme jej prozrazovat dopředu, těch sedm sešitů seřazených v knize čeká na své čtenáře. A pokud jich i díky filmu bude dost, snad se dočkáme pokračování, protože v závěru se otevírá hned několik vrátek, a i když jeden příběh skončil, Green Lantern neskončil ani zdaleka. A takový pohodový mainstream říznutý space operou tady celkem chyběl.

Původní název: Green Lantern: Secret Origin
Český název: Green Lantern: Tajemství původu
Scénář: Geoff Johns
Kresba: Ivan Reis
Překlad: Richard Klíčník
Počet stran: 176
Vydal: BB/art a Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Imrich Rešeta

Pocházím ze Slovenska, pomalu končím třetí dekádu pobytu na této planetě a pro Topzine.cz generuji texty o komiksech. Není to jediný můj koníček, člověk se zkrátka musí něčím živit a tak hodně píšu, i v rodné slovenštině, do níž jsem nedávno překládal třeba jedno vydání Maxima, edituji pro csfd.cz a tak vůbec. Vystudoval jsem slovenský jazyk a literaturu ve smrtící kombinaci s estetikou a svůj původní biotop, malebné městečko Trnava, jsem před necelými dvěma lety vyměnil za Prahu.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*