Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Chucka Palahniuka děsí neviditelné nestvůry

Redakce

Redakce

13. 9. 2010

FOTO: Neviditelné nestvůryRomán, nebo modní časopis? Chuck Palahniuk se opět pokouší co nejlépe čtenáři ukázat svůj pohled na zákoutí, o nichž se příliš nemluví: zářivý svět modelingu, zneužívání leků, sex ve všech možných i nemožných polohách, touhu po lásce hraničící s obsesí, šílenství. Krátce řečeno: Neviditelné nestvůry.

FOTO: Neviditelné nestvůry

Z knihy Neviditelné nestvůry, Zdroj: archív Topzine.cz

Co byste asi dělali, kdybyste se probudili v nemocnici s ustřelenou čelistí a vaše kariéra modelky byla v troskách? Toto je pouze řečnická otázka, protože odpovědět na ni není možné. Každý by se zachoval jinak. Vypravěčka knihy Neviditelné nestvůry se zahalí do obrovské kupy závojů a snaží se žít dál normálním životem. V nemocnici se setká s nádhernou Brandy a spolu objíždí honosná sídla a při jejich prohlídce (hrají si na zájemkyně o koupi domu) brakují lékarničky jejich původních obyvatel. Samozřejmě tam vždycky najdou pár laskomin na předpis, které mohou prodat v různých klubech (těm, co předpis nemají), a tak si vydělávají na docela slušné živobytí. Jenže tohle je jen jedna rovina knihy.

Chaotický Palahniuk

FOTO: Chuck Palahniuk Chuck Palahniuk nám odhaluje život hrdinky před nehodou i vyrovnávání se s jejími následky v nemocnici.  A všechno je to podáno naprosto úžasným chaotickým způsobem, přesně jako když projíždíte módní časopis: nemocnice, v další kapitole skok na život Ona před nehodou, další kapitola prohlídka domu a Brandiino předávkování, další kapitola se pak jmenuje Její milý. Jako když chcete otočit stránku s reklamou a zbytek článku už nenajdete, nebo ho najdete, ale až za přehlídkou lxusních bot a módními tipy na osvěžující nápoje v chladné zimě. Celou knihou vás pak provází pocit, že jste něco zapomněli, že jste vynechali nějakou důležitou pasáž, a proto vám teď uniká chování té či oné postavy. Ale není tomu tak. Autor se sám k tomuto záměru přiznává. Mate čtenáře a ten je zoufalý až do konce, než všechno pochopí (Palahniuk se nemusí bát, že by čtenář knihu zavřel, to nejde).

Jak už jsem naznačila, v knize je mnoho zvratů a to velkých. Sedíte (ležíte či stojíte) a čtete, pak se dostanete k něčemu překvapivému, odložíte knihu a jenom zíráte. Co???, vydechnete a nadechnete se a pokračujete. Tenhle román není možné odložit, nedočíst. Autor si vás připoutá, chcete vědět proč. Nechápete to. A pak pochopíte, ale úleva to taky není – tedy alespoň pro mě nebyla.

Trochu netradiční závěr

A tak se dostávám k závěru po dlouhém a lehce nicneříkajícím článku trochu úleva, že? Je to tím, že kdybych prozradila jenom něco z knihy mohla bych vás tím, připravit o překvapení , a to by se němělo. Tahle kniha vás šokuje a na několik hodin přišpendlí na místo. Stranu po straně budete hltat stránky, abyste na závěr mohli říct pár zde nepublikovatelných slov.  Cítíte se jaksi naplněni, ale pocit vydrží jen pár minut, maximálně hodin.

Tahle knížka vám do budoucna nic nedá (kromě rady, že nesmíte jezdit s napůl staženými okénky, to si budu pamatovat celý život), ale zabaví vás a možná vás přivede k Chucku Palahniukovi. Anebo vás od něj úplně odradí, musíte si vybrat. Jsou lidé, kteří nedokážou zhltnout tolik věcí, nemají na to žaludek nebo chuť. Ono chtít být za každou cenu šokován, i když doopravdy skvělou formou, to chce taky náladu.

Ale já chci vidět šok. Blesk. Chci vidět překvapení. Chci vidět další knížku od Palahniuka.

Skok do dne, kdy mi odstřihli a sundali obvazy.
Nevíte co čekat, ale všichni lékaři a sestry a medici a sanitáři a údržbáři a kuchaři, co jich v nemocnici je, se stavili a nakoukli dveřmi, a když jste je u toho přistihla, tak zablafali gratulujeme, a koutky úst se jim roztáhly doširoka a roztřásly, strnulý, mdlý úsměv. Vypoulené oči. To je můj výraz. A já zase a znovu zvedala kus kartonu, co jim říkal:
Děkuji.
A pak jsem utekla.

Název: Neviditelné nestvůry
Název originálu: Invisible Monsters
Autor: Chuck Palahniuk
Překlad: Richard Podaný
Formát: 224 stran, 21x14cm
Vazba: vázaná
Vydal: Odeon, Praha 2010

Hodnocení: *** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chucka Palahniuka děsí neviditelné nestvůry