Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Chuck Berry zkolaboval během novoročního koncertu

Adriana Semlová

Adriana Semlová

4. 1. 2011

FOTO: Chuck Berry„Chcete-li dát rock’n’rollu jiné jméno, pak mu klidně můžete říkat Chuck Berry.“ Tak se jednou o kytaristovi a zpěvákovi vyjádřil John Lennon. Jeden ze zakladatelů rock’n’rollového žánru, dnes čtyřiaosmdesátiletý Chuck Berry, zkolaboval během svého koncertu v chicagském Congress Theatre.

FOTO: Chuck Berry

Chuck Berry v roce 1997, Zdroj: Wikipedie

Po odehrání zhruba hodiny koncertu, který se konal 1. ledna 2011, se Chuck Berry právě doprovázel na klávesy. S pianistou si vyměnili místa a potom muzikant klesl na nástroj před sebou. Chvíli nehybně ležel, než mu pomohli členové personálu. Když se Chuck odebral z pódia, byla přivolána odborná lékařská pomoc.

Za patnáct minut se Chuck znovu vrátil na pódium naladit svou kytaru, ale ihned se k němu přiblížil jiný muž, který mu nástroj vzal a odvedl ho znovu mimo scénu. O dalších deset minut později se Chuck ještě jednou objevil, ale tentokrát s omluvou. „Někdo mi vzal mou kytaru,“ řekl. „Bojí se, že uteču, a to zkusím v každém případě.“ Poděkoval publiku a odešel s omluvou, že se necítí na dokončení celého vystoupení. Odmítl následná lékařská vyšetření a další den odletěl domů do rodného St. Louis. Toto vystoupení bylo Chuckovým třetím během dvou dnů. Noc předtím odehrál dvě novoroční show v B. B. Kings Blues Club na Times Square v New Yorku.

Od začátku novoročního koncertu měl však Chuck problémy. Se svou námořnickou čepicí na hlavě začal hitem Roll over Beethoven, ale několikrát se zastavil a omlouval se za rozladěnou kytaru. První tón skladby Rock and Roll Music zahrál špatně a přestal. „Nemůžu to hrát špatně,“ řekl. „Přestal jsem, abych to raději zahrál znovu.“ Pak se opětně omlouval publiku: „To, že jsem starý, je mi osmdesát čtyři let, neznamená, že můžu stát tady a hrát špatné noty.“ Při písni Maybellene zahrál refrén předešlé skladby Around and Around. „My hrajeme Maybellene, že jo?“ vzpomněl si nakonec.

V padesátých letech hrál Chuck pro nahrávací společnost Chess Records po boku bluesových hvězd – Muddyho Waterse nebo Howlin‘ Wolfa. Nejslavnější éra této společnosti byla zachycena ve filmu Cadillac RecordsAdrienem Brodym v hlavní roli, Chucka si zde vystřihl Mos Def. V 60. a 70. letech byl inspirací pro mnoho skupin včetně Beatles nebo Rolling Stones. Berry byl uveden do Rock’n’rollové síně slávy v jejím zavádějícím roce 1986. Chuck Berry navštívil také Českou republiku, a to 16. ledna 2005, kdy vystoupil v pražské Lucerně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chuck Berry zkolaboval během novoročního koncertu