Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Christoph Waltz: Hanebný panchart a nejlepší imitátor italštiny

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

!Profil herce!Získat slávu, věhlas a uznání není nic snadného. Jaký je ale pocit získat toto všechno takřka ze dne na den, si zažil v 52 letech Christoph Waltz. Rakouský talentovaný herec dokázal Hollywoodu, jak dobře se vychovávají herci v Evropě.

Obr: Christoph Waltz

Lovec Židů si svým nekompromisně tvrdým chováním vysloužil Oscara, Zdroj: distributor filmu

Christoph Waltz se narodil v roce 1956 ve Vídni. Přestože zde žil dlouhou část svého života, až donedávna měl pouze německé občanství, a to kvůli německému původu jeho otce. Pocházel z herecké rodiny, tak nebylo překvapením, že se také on věnoval od svého mládí studiu herectví. Do 50 let se vypracoval na velmi dobrého rakouského herce obsazovaného především v televizních inscenacích. Jeho věhlas nicméně nesahal dál než za hranice Rakouska.

Přichází Lovec Židů

V 52 letech ale přišel zásadní bod zlomu v podobě životní role v Tarantinově filmu Hanebný pancharti. Film pojatý jako válečný spaghetti western byl Tarantinovým vytouženým počinem. Na jeho scénáři pracoval zhruba deset let, a tak toužil do hlavních rolí obsadit ty nejvhodnější herce.

Původně chtěl Tarantino do role Hanse Landy obsadit Leonarda DiCapria, ale poté se rozhodl, že německy mluvící herec bude lepší. Christopher Waltz byl vynikající volbou, což dokazuje mimo jiné i fakt, že role Lovce Židů byla jako jediná oceněna v celé tvorbě Quentina Tarantina.

Christoph Waltz byl nejvíce skloňovaným hereckým objevem roku a také jeho herecký přínos film Hanebný pancharti proslavil. Dokonce upozadil hlavního aktéra Brada Pitta, jemuž byla role Aldo Raina psána Tarantinem de facto zcela na míru. Lovec Židů byl zahrán s naprostou přesvědčivostí, také díky Waltzovým jazykovým schopnostem a rodnému německému akcentu. Kromě rodné němčiny ovládá herec také angličtinu a francouzštinu. Spojovat ho však s fašistickými kořeny je zcela vyloučeno, což potvrzuje také skutečnost, že jeho syn je židovský rabín.

Když ceny, tak rovnou několik

Je jedním z osmi herců, kteří získali současně Oscara, cenu BAFTA, Critics‘ Choice Award, Zlatý glóbus a SAG Award za stejný výkon. Jeho filmová role byla kladně přijata kritiky i členy poroty. Waltz obdržel Oscara jako teprve druhý Rakušan, prvního má na svém kontě herec Maximilian Schel za roli obhájce nacistických zločinců ve filmu Norimberský proces z roku 1961.

V současné době je rozvedený, žije převážně v Londýně. Věnuje se naplno své profesi, nechodí po večírcích, nedělá skandály. Je označován za jednoho z nejlepších imitátorů italského jazyka.

Tento týden přichází do českých kin dlouho očekávaný snímek Voda pro slony, který je natočen podle stejnojmenné knihy. Ta se po vydání v roce 2006 držela 12 týdnů v žebříčku bestsellerů podle novin New York Times. O roli v tomto filmu velmi stál právě Christoph Waltz, a proto také odstoupil z projektu Davida Cronenberga s názvem A Dangerous Method, aby si mohl zahrát v tomto filmu.

Voda pro slony, příběh z cirkusového prostředí, představí hvězdy jako Roberta Pattinsona a Reese Witherspoon, kterým bude opět zdatně sekundovat Christoph Waltz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christoph Waltz: Hanebný panchart a nejlepší imitátor italštiny