Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Christina Applegate: Talent skrytý za nálepkou blondýny

Nela Christovová

Nela Christovová

7. 9. 2010

!SPECIÁL!Co se vám vybaví, když se řekne Christina Applegate? Že by postava Kelly Bundové, proslavené svojí bezmeznou hloupostí? Anebo jiná podobně oduševnělá role? Někteří si možná vzpomenou na pár let starou informaci, že herečka kvůli rakovině přišla o obě prsa. Málokdo ale ví, že patřila mezi nejvíc sexy osobnosti světa a dokonce se o ní zpívá v písničkách. O tom všem a o dalších zajímavostech se dočtete zde.

Christina Applegate není jen hloupá blondýnka, Zdroj: distributor filmu

Christina Applegate se narodila 25. listopadu 1971 přímo do středu filmového dění – v losangeleském Hollywoodu. Oba rodiče ale překvapivě pracovali v hudební branži, a tak se mohlo lehce stát, že Christina půjde v jejich šlépějích. Po rozvodu se však situace změnila a tato událost byla impulsem pro start Christininy hvězdné kariéry.

Ke hraní ji ve skutečnosti přivedla matka, začínající herečka, když spolu s teprve tříměsíční Kiki, jak jí říkala, získala epizodní roli v nekonečném seriálu Tak jde čas. Roztomilé miminko se zalíbilo, a tak Christina posléze získala roli v reklamě na kojenecké lahve a následovaly i další dětské role.

„Tenkrát jsme byly takové dvě žebračky, nikdy jsme totiž nevěděly, kde získáme další peníze. Máma vždycky říká, že si nemohla dovolit chůvu, tak mě místo toho prostě postavila na jeviště.“ Ve dvanácti letech si zahrála první televizní roli – mladou Grace Kelly.

Bundovi: Peggy, Al, Bud a Kelly… Tak tyhle byste nechtěli mít za sousedy, Zdroj: distributor seriálu

Místo školy obrážela filmové konkurzy, ale zatím získávala jen epizodní role. Až mnohem později si prý uvědomila, že odchod ze školy už v sedmnácti byla obrovská chyba. Teď se ale píše rok 1987 a Christinina kariéra začíná nabírat na obrátkách. Právě získala roli promiskuitní a lehce prostoduché Kelly v seriálu Ženatý se závazky.

Vítejte u Bundových!

Příběh křupanského prodavače bot Ala Bundy a jeho vypečené rodinky uchvátil diváky po celém světě a svých dvacet minut slávy získala i Christina. Kelly Bundovou jako zřejmě nejhloupější seriálovou postavu všech dob si diváci přímo zamilovali. Že existují i větší omezenci? No, posuďte sami. Kdo jiný by ještě hádal, že vaše oblíbené číslo… Je C?

Christina si rozporuplné přijetí seriálu dobře uvědomovala. „Tahle show lidi šokovala a znechutila. Ale doma se stejně každý bavil. Myslím, že až příliš často se lidi dívají na televizi a říkají si: Proč moje rodina nemůže být taky taková? Během téhle show si mohli říct: Díky bohu, že nejsme jako tihle.“

Christinino jméno se dokonce v té době objevilo v písničce Set Adrift on Memory Bliss zpěváka s pseudonymem P.M. Nebyl to ovšem první song o této sympatické blondýnce, její matka-zpěvačka už dávno předtím napsala text s názvem Christina’s World.

V černé komedii s lehce bizarním názvem Neříkejte mamince, že pečovatelka zemřela si zahrála svou první hlavní roli. Ačkoliv co do originality název hovoří sám za sebe, snímek bývá považován za jednu nejlepších teenagerských komedií roku 1991.

Blondýna z béčkových filmů

Následovaly nejrůznější role ve filmech jako western Divoký Bill nebo béčkové sci-fi Mars útočí!. V roce 1997 bylo vysílání Ženatého se závazky ukončeno a Christina získala titulní roli svobodné matky v sitcomu Jesse. Seriál se i přes kladné hodnocení dočkal pouhých dvou řad, za což tvůrci mohli poděkovat konkurenčním Přátelům. V nich se  Christina mimochodem objevila také a za hostující roli Amy, praštěné sestry Rachel, rovnou získala cenu Emmy.

S Gwyneth Paltrow jsou kamarádky i ve skutečnosti, Zdroj: distributor filmu

A to není vše, co jí role Amy přinesla. Během natáčení se spřátelila s představitelkou své seriálové sestry Jennifer Aniston. Mezi její blízké přátele dále patří Gwyneth Paltrow, Cameron Diaz a Gwen Stefani.

V bláznivé komedii Návštěvníci: Cesta do Ameriky sice získala šanci zahrát si po boku Jeana Rena, ale z filmu se stal propadák. Christinina image nepříliš bystré blondýny přetrvávala a komedie typu Prostě sexy a Letuška 1. třídy toho byly důkazem. Líp se jí dařilo v seriálech. Za hlavní roli v Samantha Who? o ženě trpící amnézií získala hned dva Zlaté glóby. V roce 1999 ji magazín People zařadil mezi 50 nejkrásnějších lidí na světě.

Rakovina prsu: Konec šťastných dnů?

V roce 2001 se provdala za kolegu herce a současně i nejlepšího přítele Jonathona Schaecha. Vše se v tu chvíli mohlo zdát tak idylické… A pak, jak už to bývá, se Christinin život začal pozvolna hroutit. V roce 2005 rozvod a zlomená noha, kvůli které nemohla dál vystupovat v hlavní roli v muzikálu Sweet Charity, za kterou byla dokonce nominovaná na divadelního Oscara, cenu Tony.

Prostě sexy: unikátní balicí techniky v praxi, Zdroj: distributor filmu

V červenci 2008 se její blízký přítel Lee Grivas předávkoval drogami a hned v srpnu jí byla diagnostikována rakovina prsu. Nádor byl naštěstí odhalen v raném stadiu, takže herečka nebyla přímo ohrožena na životě, ale i přesto se rozhodla podstoupit dvojitou mastektomii, neboli odstranění obou prsou.

V tu dobu svět oblétla zpráva, že se herečka nechala nafotit nahá, aby měla památku na své poprsí. To nakonec sama potvrdila v talkshow Oprah Winfrey . „Vím, že bych měla být vděčná, že jsem přežila, ale každodenní pohled do zrcadla mě vždycky rozbrečí.“ Později podstoupila plastickou operaci, při které jí pomocí implantátů vytvarovali nové poprsí. A nakonec prokázala, že jí ani v takové situaci nechybí nadhled. „No co, až do devadesáti budu mít pěkný prsa,“ svérázně okomentovala svoji operaci v pořadu Good Morning America.

Christina chrání zvířata

Od té doby se herečka aktivně angažuje v prevenci a boji proti rakovině. Kromě toho je i členkou organizace na ochranu zvířat PETA a dokonce se objevila i v reklamě proti kožešinovým výrobkům. Propadla někdy módě a navlékla na sebe zvířecí kůži, nebo je její rejstřík opravdu bez poskvrny? „Když mi bylo šest, dostala jsem takový malý kožich. Ale to bylo jedinkát v životě, co jsem si něco takového oblékla,“ přiznává.

S Willem Ferrellem ve snímku Zprávař: Příběh Rona Burgundyho. Zdroj: distributor filmu

Také věří na jakési spirituální síly a od knížek s touto tematikou se doslova nemůže odtrhnout. A Christininy oblíbené videohry? Žádné krváky, na čele žebříčku stojí Dance Dance Revolution a Guitar Hero. Také si zahrála v novém filmu Dál než se zdálo, který má v českých kinech premiéru 16. září.

Vypadá to, že se věci v Christinině životě začínají obracet k lepšímu. Po vyhraném souboji s rakovinou se pozvolna začíná objevovat na stříbrném plátně a navíc v červenci oznámila, že se svým o tři roky starším snoubencem Martynem Lenoblem očekávají první přírůstek do rodiny. Sice opět hrozí, že se kvůli miminku rakovina vrátí, ale pořád existuje naděje, že věčně seriálová Kelly bude brzy vdaná… A se závazky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christina Applegate: Talent skrytý za nálepkou blondýny