Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Chris Isaak: Muž mnoha tváří

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

24. 1. 2010

chris_Isaak_1Chris, často přezdívaný jako Roy Orbison 90. let, je nejen známý americký zpěvák a kytarista, ale také televizní a filmový herec. Jaké další tajemství skrývá tento sympaťák z Kalifornie?

Chris Isaak, Zdroj: archiv

Chris Isaak, Zdroj: archiv

Chris Isaak je pojem známý jak v hudebním, tak i filmovém světě. Svou kariéru nastartoval na počátku 90. let minulého století. Do povědomí široké veřejnosti se dostal hlavně ve spojení s filmem. Ať už jako zpěvák a autor soundtracků, nebo jako herec.

Jeho nejznámější písní, kterou se vryl do vědomí mnoha lidí, je skladba Wicked Game, která zazněla například ve filmu režiséra Davida Lynche Zběsilost v srdci.

Chrisův hudební styl je na rozhraní rock´n´rollu, country, blues, rockabilly a popu. Čerpá z hudby autorů 50. a 60. let a jeho vzory jsou Roy Orbison, Elvis Presley, Carl Perkins a Bill Haley. Po absolvování střední školy založil kapelu Silverstone a ta ho doprovází dodnes. Jejich první album vyšlo v roce 1985 pod názvem Silverstone.

Slavná píseň Wicked Game vyšla až na třetím albu zvaném Heart Shaped World (1989). Hitem se však stala až po uvedení filmu Zběsilost v srdci. Díky tomu se album vyšplhalo do top ten a prodalo se ho více než milion kopií. Černobílý videoklip, ve kterém Chris laškuje na pláži s modelkou Helenou Christensen, se stal hitem na MTV.

Další Chrisovy skladby zazněly například ve filmech Modrý samet (také od režiséra Davida Lynche) nebo Dokonalý svět (Clint Eastwood). Známá je rovněž píseň Baby Did A Bad, Bad Thing, použitá ve filmu Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut, kde hlavní roli ztvárnili Tom Cruise a Nicol Kidman.

Zdroj: archív Arts Marketing

Chris Isaak, Zdroj: archiv

Krom pěvecké dráhy se Chris věnuje také herectví. Hlavní roli si zahrával ve filmu Twin Peaks: Fire Walk With Me od Davida Lynche, nebo ve snímku Malý Budha režiséra Bernarda Bertolucciho. Objevil se také v několika dalších filmech či seriálech, kde si zahrál menší role.

Od roku 2001 měl také vlastní seriál, ve kterém hrál se svojí kapelou sám sebe ve smyšlených příbězích ze zákulisí skupiny.

Málokdo ví, že krom hudby a filmu se Chris také zajímá o sport. Je náruživým surfařem a také dobrým amatérským boxerem. O tom svědčí také vítězství v amatérské boxovací soutěži.

Fanoušky určitě potěší zpráva, že tento známý hudebník zavítá i do České republiky. V pražském klubu SaSaZu Chris vystoupí se svojí doprovodnou kapelou Silverstone 9. června 2010 v rámci turné k nové desce Mr. Lucky. Ta vyšla v únoru roku 2009 po více než sedmi letech od desky předcházející.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chris Isaak: Muž mnoha tváří