Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Chrám sv. Víta na Pražském hradě: Věřící a fandové českých panovníků mají vstup zdarma

Hana Chytrá

Hana Chytrá

4. 8. 2010

FOTO: Chrám Sv. Víta na Pražském hraduPo letech tahanic a sporů se církev a stát dohodli na spravování Svatovítského chrámu na Pražském hradě. S novou dohodou přichází ruku v ruce i nové nařízení,  a to zpoplatnění této národní památky. První vlna vzrušení, která proběhla médii, však nebyla tak úplně pravdivá.

FOTO: Chrám Sv. Víta na Pražském hradu

Chrám sv. Víta na Pražském hradu, Foto: P. Popelářová

Vstupné jen pro někoho

Dle oficiálních zdrojů (Správa Pražského hradu) je od 1. srpna vstup do chrámu sv. Víta zpoplatněn. Ale není to tak úplně pravda. Od neděle byl pouze chrám sv. Víta oficiálně začleněn do klasických prohlídkových okruhů v rámci Pražského hradu, do tzv. velkého a malého okruhu Pražského hradu (velký okruh – cena plné vstupenky 350 korun, malý okruh – cena plné vstupenky 250 korun). Pokud tedy nemáte danou vstupenku, můžete do chrámu jen nakouknout, přístup je jen do vstupního prostoru chrámu. ALE, za jistých okolností je vstup stále ZDARMA.

Jdu vzdát hold bohu/ Jdu vzdát hold českým panovníkům

Vstupenky u vchodu do katedrály pečlivě kontrolují členové ochranky v černém a přesto se tu a tam najde někdo, kdo prochází i bez vstupenky. Stačí mu jen vyslovit magickou formulku: Jsem věřící, jdu se pomodlit či Jdu navštívit hroby českých králů.

Pokud si dáme jedna a jedna dohromady, vyplývá z toho, že zkasírováni budou hlavně zahraniční turisté. Ti, kteří si zakoupí vstupenku na prohlídku hradu budou mít v ceně také prohlídku katedrály, ti kteří si přišli hrad a přilehlé budovy prohlédnout jen zvenčí, opravdu budou pouze venku na nádvoří. Již nebudou mít šanci zdarma se podívat do slavného církevního svatostánku. Čeští turisté, pokud budou dost výřeční, mají bez problému vstup zdarma, méně výřeční si budou muset zakoupit vstupenku.

Čí je katedrála

Spory o správy Svatovítského chrámu trvaly od roku 1992. K dohodě došlo až letos – po nástupu Dominika Duky do úřadu arcibiskupa pražského. Stát a církev budou katedrálu spravovat společně s tím, že soudní spory o vlastnictví nebudou pokračovat. Shodu formálně stvrdil i Ústavní soud.

Skulinky se najdou vždy

FOTO: Chrám Sv. Víta

Chrám sv. Víta, Zdroj: wikipedie.cz

Suma sumárum, opatření to není zase tak špatné. Vstup je teoreticky stále zdarma, pouze byla katedrála začleněna do zpoplatněného prohlídkového okruhu a neznalí turisté asi nebudou vědět, jak se k tomu postavit. Mezi českým národem se určitě velmi záhy roznese informace o pravém stavu věcí – tedy o možném vstupu zdarma.

Jak přiznává manažer katedrály Václav Soukup: Pokud nám chce někdo lhát, neuděláme s tím vůbec nic. Řečeno, pokud u vstupu nahlásíte, že jste věřící a nejste, nikdo z vás nebude páčit příslušnost k farnímu kostelu.

Jak uvádí František Kadlec ze Správy Pražského hradu: Opatření zamezí tvorbě dlouhých front a urychlí prohlídky katedrály. To je v podstatě také pravda, jelikož frontu před chrámem tvořili hlavně turisté ze zahraničí, kteří neměli zájem o prohlídku hradu, jen se procházeli po nádvoří a navštěvovali veřejně přístupná místa hradu.

Tedy, jak již bylo řečeno, změna se nejvíce dotkne zahraničních turistů, a jelikož si Praha neustále stěžuje na upadající zájem turistů ze zahraničí zdá se toto opatření trochu zavádějící.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chrám sv. Víta na Pražském hradě: Věřící a fandové českých panovníků mají vstup zdarma