Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Chlamydií se můžete nakazit kdekoli. Jaké jsou její příznaky?

Redakce

Redakce

25. 6. 2012

Říkáte si, že promiskuitním životem nežijete a absolutně se vás to netýká? Omyl. Nejznámější je sice ta pohlavně přenosná. Každý den nám ale může kdekoliv hrozit riziko nákazy plicní chlamydií.

O této nemoci se tolik nedebatuje, neboť není smrtelně přenosná, ale jejími dopady můžete být vytrestáni až do konce života. Bakterie této nemoci jsou nejnebezpečnější svou latentní formou nákazy. Dlouhou dobu o nich nemusíte vůbec vědět. U malého procenta šťastlivců nikdy na světlo světla neprorazí. Většina lidí ale její zákeřnost později pozná. Více než 50 % novorozeňat tuto infekční nemoc od nakažené matky chytí.

Pohlavně přenosná chlamydie

Název pohlavně přenosná je zavádějící, neboť zdrojem nákazy není jen pohlavní styk, ale i veřejná místa bazénů, toalet a saun. Onemocnění způsobuje prvok zvaný Chlamydia trachomatis, který se může usadit v různých částech dolních partií těla, například v děloze, konečníku a močové trubici. Neléčení vede k rozšíření do ostatních oblastí.

Nejčastějším rizikem pro ženy, které se neléčí, je vysoká potratovost až neplodnost. Pokud se nemoc podchytí v rané fázi, pak se léčí antibiotiky.

Jaké jsou tedy příznaky? Bolestivý vřed na genitáliích, vysoké horečky se zimnicí a záněty pohlavních orgánů. Mezi doprovodné příznaky patří: výtoky, bolest při sexu, krvácení mimo menstruaci, pálení pochvy a močové trubice.

Nebezpečné chlamydie. Neléčená infekce vede k neplodnosti!

Kapénkově přenosná chlamydie

Plicní forma chlamydie patří mezi vysoce infekční a nakažlivé nemoci. Může se šířit podobným způsobem jako chřipka, když na vás někdo zakašle či kýchne. Nemoc na vás tedy rovněž může číhat na veřejných místech.

Nejčastěji ji doprovází dusivý a častý kašel, kdy až skoro nemůžete popadnout dech. Kašel vás provází i v noci, takže toho moc nenaspíte. Mimo to trpíte pocity únavy a bolí vás klouby. Neléčení rovněž vede k šíření. Rozšířit se může až do mozku.

Nechte se otestovat

Pokud vás dlouhodobě trápí některý z příznaků, navštivte praktického lékaře, který vám nechá provést krevní testy. Diagnostikovaná chlamydie se pak po dobu přibližně třech týdnů léčí silnými antibiotiky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chlamydií se můžete nakazit kdekoli. Jaké jsou její příznaky?