Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Children of Bodom se předvedou na festivalu Brutal Assault 2010. Z jakého dědictví budou hrát?

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

31. 7. 2010

!Vstupenky!Children of Bodom jsou již léta ukázkou toho, jak se má dělat death metal. Mračna se stahují nad jezerem Bodom. Temnota se valí do údolí. Lesy neklidně šumí. Children se blíží! A blíží se i k naší dolině, kde zahrají na Brutal Assault 2010 jako jedni z headlinerů.

Children of Bodom, Zdroj: myspace.com

Původem finská metalová kapela vznikla roku 1993 v městečku Espoo. Základ tehdy tvořili současný kytarista a zpěvák Alexi Laiho a bubeník Jaska Raatikainen. Jejich hudba původně tíhla spíše k trash metalu a první dema vydala kapela v letech 1993 až 1996 ještě pod názvem IneartheD. Tím začal příběh kapely, která se z garáže Alexiho otce dokázala prokousat až na špičku finských metalových žebříčků a získat si publikum po celém světě.

>>> Children of Bodom vystoupí na festivalu Brutal Assault (12. až 14. srpna). Koupit vstupenky za 1 400 korun zde. <<<

Přesně vystihnout styl, který Children of Bodom hrají, je poměrně obtížné. Jejich hudba je popisována mimo jiné jako power či black metal. Asi nejpoužívanějším názvem ve spojitosti s jejich hudbou je symfonic death metal.

Tvorba

První studiové album vyšlo v roce 1997 pod názvem Something Wild. Skupina už tehdy používala název Children of Bodom v narážce na nikdy neobjasněné vraždy tří teenagerů, ke kterým u jezera Bodom v roce 1960 došlo. Už na tomto albu jsou jasně patrné heavy metalové prvky, které postupně do jisté míry vystřídaly původní trash.

Po Something Wild následoval v roce 1999 Hatebreeder. Zde se hudební styl kapely usadil do víceméně definitivní podoby. Album bylo též úspěšné a obsahovalo mimo jiné song Downfall, dodnes považovaný za jeden z nejlepších, co kapela kdy nahrála.

Další album Follow the Reaper vyšlo relativně krátce po Hatebreeder v roce 2000. Následující album Hate Crew Deathroll vydali v roce 2003 a bylo posledním albem, na kterém se podílel kytarista Alexander Kuoppala. Toho v létě 2003 vystřídal Roope Latvala, s nímž se Alexi znal díky spolupůsobení v kapele Sinergy. Celkový hudební projev znatelně přitvrdil; texty byly agresivnější, hrubější a depresivnější. V tomto roce také kapela podnikla první celosvětovou sérii koncertů, kde již místo Alexandera vystupoval Roope jako druhý kytarista.

Změny a posun

Poté, co Roope definitivně nahradil Alexandera, začala kapela pracovat na dalším albu Are You Dead Yet, vydaném v roce 2005. Přestože reakce fanoušků na toto album byly různorodé, jde o jedno z komerčně nejúspěšnějších alb. Album je hudebně opět tvrdší než Something Wild či Hatebreeder.

Poslední album Blooddrunk spatřilo pulty prodejen v roce 2008. Hudebně je podobné Are You Dead Yet, ale přesto je zde znát mírný návrat zpět k původní tvorbě.

Children of Bodom

Cover verze

Poměrně specifickou kapitolou, týkající se Children of Bodom, jsou cover verze převážně metalových songů, kterých během své existence nahráli značné množství. Sedmnáct z nich je možno nalézt na desce Skeletons in the Closet, vydané v loňském roce jako poslední počin Children.

Nezbývá než dodat, že Children of Bodom můžete vidět živě jako jednoho z headlinerů letošního festivalu tvrdé rockové muziky, Brutal Assault 2010, ve vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře. Akce se uskuteční ve dnech 12. až 14. srpna a lístky jsou v prodeji online zde.

Vydaná alba:

Something Wild, 1997
Hatebreeder, 1999
Follow The Reaper, 2000
Hate Crew Deathroll, 2003
Are You Dead Yet?, 2005
Blooddrunk, 2008
Skeletons in the Closet, 2009

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Children of Bodom se předvedou na festivalu Brutal Assault 2010. Z jakého dědictví budou hrát?