Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Chemie kolem nás

Irena Siudová

Irena Siudová

3. 12. 2010

Hlídáte poctivě éčka na všech potravinách a rádi se obklopujete nálepkou BIO. Přesto dále perete v běžných prášcích na praní a používáte do myčky na nádobí tablety z reklamy. Přemýšleli jste, jestli má tím pádem smysl jíst chemicky nezpracované potraviny, když chemie je vlastně všude kolem vás?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Nejen jídlo, ale také prací prášky, čistidla, mýdla a líčidla obsahují chemikálie, které našemu tělu a naší Zemi škodí. Chemikálie v nich obsažené mají dlouhý čas rozpadu a jsou jedovaté pro vodní ekosystémy celého světa a tím se dotýkají kromě lidí také zvířat a rostlin.

Prát se dá i jinak!

Přitom všichni dobře víme, že se dá kromě zdravého jídla také zdravě prát. Obyčejné prací prášky obsahují přísady jako umělé parfémy pocházející z ropy. Tyto syntetické látky mohou dráždit pokožku a způsobovat alergie. Zapřemýšlejte kolik děti trpí v dnešní době atopickým ekzémem?

Podle vyhlášky ministerstva životního prostředí by měly být naše prací prášky bez fosfátů, ale bohužel takovou nálepku získají i ty, které fosfát obsahují jen v malém množství. Pozor také na zeolity, které na sebe navazují těžké kovy a putují do moří a oceánů.

Foto: Nikola Liptáková, Topzine.cz

Kosmetické zázraky

Reklama vás chytrým trikem přiměla si myslet, že používáte šampóny a mýdla z čistě přírodních extraktů, ale vy přesto trpíte na alergie a obzvláště po umytí vás svědí pokožka. Je důležité si uvědomit, že přírodní nemusí nutně znamenat, že je to stoprocentně přírodní a že výrobek neobsahuje další chemické látky nebo syntetické ingredience, které vám mohou způsobit podráždění. Nejpřidávanějšími jsou adipic acid/diethylene, který se přidává do kondicionérů a laků na vlasy. Včelí vosk, o kterém si nedělejte iluze, že je opravdový. Carbomer, naftový derivát a nepříjemný alergen. Dále glycerin, disodium EDTA, stearic acid, vyráběný ze zvířecího loje a dalších tuků. Tyto a ještě více látek najdete v téměř každém kosmetickém produktu.

Foto: Nikola Liptáková, Topzine.cz

Všichni můžeme zdravě jíst, zdravě prát a používat ekologické čističe a prostředky pro Eko domácnost. Díky nim můžeme pomoci naší planetě a darovat tak svým dětem šanci na lepší životní prostředí. Nemluvě o tom, že kvůli testování pracích prášků, líčidel a čistidlům zemře denně kolem 270 tisíc zvířat. Stojí vám to za to?

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Chemie kolem nás