Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Chci se rozejít. Jak na to?

Irena Siudová

Irena Siudová

5. 5. 2011

Snad v každém časopise najdete tipy na to, jak si udržet svou lásku. Jenže vás zajímá pravý opak. Jak mu/jí máte šetrně sdělit, že je konec? Jde to vůbec? Topzine vám poradí, jak se rozcházet určitě nemáte.

Je to součást života. Lásky a rozchody. Máme to za sebou téměř všichni a troufám si říct, že jsme si to vyzkoušeli z obou stran. Být tím opuštěným, ale také tím opouštějícím. Jasně, že je lepší odejít ze vztahu bez zlomeného srdce, ale být „špatným“ taky není zrovna vděčná pozice.

Když už však v sobě máte tu jistotu, že s tím druhým být opravdu nechcete, přichází na řadu rozchod. Kolikrát to v sobě dusíme i pár týdnů nebo dokonce měsíců. Máme strach jak to ten druhý příjme, ale ve skutečnosti tím trápíme jeho i sebe. Ten druhý totiž pozná, že se něco děje a že nejsme ve své kůži. A nejistota je kolikrát horší než samotný konec. Takže do toho.

Rozcházejí se kluci snáz?

Myslíte si, že se kluci rozcházejí snáze než holky? Kdepak. I oni mají obavy z toho jak to jejich dívka vezme a mají tak trochu strach to udělat. Nevím proč, ale holky v sobě mají zakořeněné, že když se s nimi rozejde kluk, je z něj hned ten nejhorší odpad společnosti. A když se rozejde holka s klukem, tak si nikdo nic takového nemyslí. Takže možná proto to má to drsnější pohlaví těžší. Ale nechci škatulkovat. Ve skutečnosti je každý nějaký a záleží na člověku jak se tomu postaví.

Jestli jste doufali, že vám dám tip jak se bezbolestně rozejít, tak vás zklamu. Sama jsem ho mnohokrát potřebovala, ale on neexistuje. Mohu vám jen poradit, jak se zásadně nerozcházet.

Nevhodné způsoby rozchodu

Někdo si myslí, že by nebylo tak špatné se naposledy pomilovat a pak říct svému protějšku, že je konec. Tak tohle je opravdu otřesná kombinace, která nadělá ještě více škody než kdybyste to napsali smskou. Což je mimochodem další nepříliš dobrý způsob jak svou lásku odkopnout. A to ani nemluvím o emailu nebo dopisu. Nebo to snad dokonce vzkázat po přátelích? Jen to ne. A změnit si bez vědomí toho druhého status na Facebooku? Na to zapomeňte ještě rychleji!

Dopisem se určitě nerozcházejte!

Takže přece jen možná najdeme ten alespoň nejpřijatelnější způsob rozchodu. Tím je osobní setkání. Říct to z očí do očí chce sice dávku odvahy, ale stojí to za to, aby si vás ten druhý ještě pořád vážil.

Upřímnost nade vše?

Řekněte pravdu. Jestli toho druhého už nemilujete, je lepší říci, že se láska vytratila. Obzvláště rozchází-li se muž se ženou. My holky totiž máme tendenci doufat v návrat svého milého a pokud na rovinu neslyšíme, že nás už nemiluje, můžeme si v hlavě vytvářet nekonečné scénáře proč jste nás museli opustit ač jste určitě nechtěli.

Dilema vyvolává situace, když stojí za vaším rozchodem někdo třetí. Říct to nebo neříct? To je opravdu těžké. Znáte svůj protějšek dobře? Pak sami zvažte jak se asi zachová a rozhodněte se jestli si to prozatím nechat pro sebe nebo to říci na rovinu. Hlavní je, aby se pravdu dozvěděl/a od vás a ne od přátel nebo vás snad sám/sama nezahlédl/a s vaší novou láskou na ulici.

Každý vztah je jiný a kdo by ho měl znát lépe než vy? Záleží na tom jak dlouho jste spolu, jestli jste měli delší dobu problémy, nebo jestli změna ve vašich citech přišla ze dne na den a je třeba jen přechodná. Přesto, rozcházet se nelze bezbolestně, ale jde to s úctou a s upřímností k tomu druhému. A tím pádem i k sobě. Pokud se v takové situaci ocitnete, zkuste to.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Chci se rozejít. Jak na to?