Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Chcete vědět vše o nových developerských projektech? Poradíme, kam se obrátit!

Slovo „developer“ má dnes u mnoha lidí spíše negativní konotace, alespoň v Česku. Patrně za to mohou kauzy a odstrašující případy developmentů, které prosákly do médií. Málokdo už ale ví, co všechno vlastně takové developerské projekty obnáší a kolik různých profesí se kolem nich vystřídá. Ještě méně lidí pak ví o možnosti, že do chystaných i probíhajících developerských projektů lze i nahlédnout pomocí Registru stavebních projektů.

Kdo je developer

Anglické slovo developer, které se do českého jazyka dostalo teprve v 90. letech, by šlo doslova přeložit jako „rozvojář“. Trochu srozumitelněji by se o developerech dalo říct, že jsou to vývojoví projektanti. Developeři vedou developerský projekt od počátečního projektování až po samotnou výstavbu budovy. Developer projekt financuje, většinou ze svého, případně na hypotéku. Pojďme se teď na developerské projekty podívat podrobněji.

Investiční záměr developerského projektu

Na počátku může stát třeba nějaký brownfield (tj. zanedbaný pozemek) za Prahou či za Brnem, v kterém někdo uvidí potenciál nové čtvrti. V developerském projektu se tedy nejdřív sejdou různé projekční firmy, architekti, realitní agentury a tak dále, kteří vymyslí, co a v jaké podobě by mohlo vzniknout. V potaz se bere mnoho věcí, jako je dopravní dostupnost, stávající infrastruktura, vzdálenost škol a školek a tak podobně.

Schvalování developerského projektu má zamezit výstřelkům

V každém developerskému projektu nastane také dlouhá fáze pobíhání po úřadech, aby vše bylo legálně i urbanisticky v pořádku. O své slovo se zde může zásadně přihlásit obec, ve které má nový development vzniknout. Je to i jakási pojistka proti tomu, aby nedocházelo k developerským excesům, o kterých se pak dozvídáme z médií nebo ze sousedství. Jako například že někdo „vybetonuje“ zeleň za městem, nebo že postaví celou čtvrť rodinných domů, ale vykašle se na infrastrukturu. Pokud je vedení obce kvalitní, tak nic takového nedovolí.

Projekt a stavba developerského projektu

Když už se projekt rozjel, shání se dodavatelé stavebních materiálů a produktů, ale i stavební firmy, které se na developerském projektu budou podílet. Zpravidla se vybere jeden generální dodavatel, kterého pak ještě doplní různí specializovaní subdodavatelé – například výtahů, fasád, oken či vytápění. Na to všechno se vypisuje výběrové řízení.

Včasné informace zde přitom mají cenu zlata. Jak to? To, co jsme tu rychle shrnuli ve dvou odstavcích trvá dlouhá léta. Mezi prvním projektováním, výběrem firem a samotným zahájením stavby mohou být i několikaleté proluky. Když se taková firma dozví z registru, že se něco chystá, může se na budoucí poptávku dostatečně dopředu připravit a během výběrového řízení bude schopna přijít s vhodnou nabídkou. Dodavatel plastových oken v Jihomoravském kraji si tak například může vyhledat developerské projekty Brno a s předstihem začít jednat s projektantem či generálním dodavatelem.

Prodej a pronájem developerského projektu

Po spoustě dřiny je hotovo a stavba stojí. Teď už jen stačí sklidit plody práce v podobě odprodeje stavby. Nebo ne? U developerských projektů je tomu často právě naopak. Obzvláště u projektů zaměřených na bydlení se nové byty vyprodají klidně ještě předtím, než se na staveništi objeví první bagry.

Pokud se tedy například díváte po nových bytech ve vaší lokalitě, je to často závod o čas. I tak ale můžete mít výhodu před konkurencí, neboť existuje služba, která se právě na získávání včasných informací dlouhodobě specializuje. Můžete tak s dostatečným náskokem vyhledat například developerské projekty Hradec Králové nebo developerské projekty Praha. Nejenže vám vytoužený byt neunikne, navíc můžete v rané fázi developmentu vyjednat s developerem a bankou výhodnější cenu a úvěr.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete vědět vše o nových developerských projektech? Poradíme, kam se obrátit!