Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Chcete ulovit miliardáře? Dobře zaplaťte a je váš!

2Korupce, lobbying, politika, české právo, dalekosáhlá moc současných médií a jejich často špinavá práce s informacemi. O tom je nový snímek Tomáše Vorla Ulovit miliardáře, do nějž obsadil žádané české herce, mezi které se řadí například Jiří Mádl, Tomáš Matonoha, Milan Šteindler nebo Bolek Polívka.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Patrik Grossman (Tomáš Matonoha) je vysoko postavený podnikatel, miliardář, který se ze všech sil snaží urvat co nejvíce peněz pro sebe. Proti němu stojí obávaný PR manažer Ivan Lehký (Jiří Mádl), jenž se s pomocí svého kamaráda, ministra vnitra, snaží dostat Grossmanna na lopatky. Řídě se heslem Nejdůležitější je bejt první, kdo začne lhát, zosnuje Lehký plán zinscenované reportáže, v níž je jeho protivník zachycen, jak mlátí a kope malého romského chlapce. Tato reportáž dá do pohybu obrovskou kauzu, již bedlivě sledují média i policie. Rafinovanými fintami a úplatky se ale Grossmannovi podaří obvinění stáhnout.

Ulovit miliardáře má celkem sympatický a odvážný námět. O korupci v českých státních orgánech dnes pochybuje jen málokdo a místní úředníci se někdy chovají tak frapantně, že by se dalo směle říci, že se svou podplatitelností snad ani netají. Autoři Martin Nezval a Tomáš Vorel se obouvají především do našich drahých politiků a policistů (novinový titulek Paroubek: Jak jsem se léčil mě opravdu pobavil).

Protagonista Grossmanna se o samotném filmu i o naší vlasti vyjádřil jasně: „Je to smutné podobenství o tom, kam jsme to po dvaceti letech svobody dotáhli. O tom, že naše země opravdu nevzkvétá, jak se tady krade, že čím výše je úředník postavený, tím více je zkorumpovaný. Ale děje se to v Čechách, takže je to vlastně zábava.“

Jak jsem už zmínila, scénář je velmi slibný. Bohužel je ale ne příliš dobře zpracován. Počínaje Matonohovým neobratným ztvárněním hlavní postavy a konče třesoucími se kamerovými záběry.

Tomáš Matonoha, Zdroj: distributor filmu

Tomáš Matonoha, Zdroj: distributor filmu

Tomáš Matonoha patří, nevím proč, k předním tuzemským hercům. Přitom se téměř nikdy nezdá, že by se se svou postavou opravdu sžil, nebo že by mu byla dokonce sympatická. Nejinak je tomu i zde. Nejbohatšího Čecha v tomto snímku hraje stejně nepřesvědčivě, jako hrál před nedávnem otce šestnáctileté Ivy v seriálu Comeback. Je to prostě jen role, něco si tu odblábolím a po natáčení půjdu s klukama na pivo. Jestli je takhle nesoustředěný na filmovém plátně, raději ho nevidět v divadle!

Stejně tak představitelka hloupé blonďaté televizní rosničky Kateřiny, Kateřina Sedláková, působí, jako by se pokoušela o přijímací zkoušky na herectví, ačkoli je předem jasné, že komisí neprojde. Její strojený (ne)přednes je do očí bijící. Ukvílené Patriku, ty už jsi doma! v divákovi s největší pravděpodobností vyvolá chuť se zvednout a odejít. Zřejmě chodili s Matonohou na pivo spolu.

Příjemně mrazivý protipól vůči nim tvoří dnes již zaběhnutý herec Jiří Mádl v roli Ivana Lehkého. Rázný, tvrdý, neústupný a sebevědomý. Jirka válí, Jirka umí. Má to pod palcem. Co se ještě říká? Je to borec! Správně, Jiří Mádl je jedním z mála, kdo v novém Vorlovském filmu za něco stojí.

Jiří Mádl, Zdroj: distributor filmu

Jiří Mádl, Zdroj: distributor filmu

Režisér Tomáš Vorel o svém díle hovoří jako o komickém, diváci se podle něj určitě pobaví. Proti gustu by prý neměl být vznesen žádný dišputát, rebelsky si ale jeden malý dovolím. Ano, jistý pokus o humor je zde jistě patrný. Bohužel ke kvalitnímu a inteligentnímu humoru má Miliardář na hony daleko. Mafián? To je nějaký nový druh sýra, že? Smažený mafián s hranolky a tatarkou. Velmi komické, šetřete nás, mistře! Hlavně, že všechno dobře dopadlo. Ach jo.

Celkově počin působí dojmem, že si tvůrci zhruba nastínili, co a jak, ale potom svůj záměr zrealizovali v obrovském spěchu, takže ho zapomněli do detailu propracovat. (I když pravda, že propracován není ani na povrchu, natož do detailu.) Když Grossmann volá Lehkému, který to nebere, potom stejně neúspěšně premiérovi a nakonec prezidentovi (stejný výsledek), je nasnadě přemýšlet, k čemu je ta scéna vlastně dobrá. Snad se na mě nikdo nebude zlobit, když to teď prozradím. K ničemu. A takových je tam vícero.

Na závěr si neodpustím malou úvahu. (To se zase musí uznat, k zamyšlení snímek opravdu nutí.) Děsí mě, jak se za posledních pár let proměnila většina českých médií. A to i ta, která sama sebe řadí mezi seriózní zpravodaje. Dnes a denně se s hrůzou přesvědčuji, že síla bulváru roste do nedozírných výšin. A nejhorší na tom je, že lidi to čtou. Dobrovolně. Fandím všem, kteří neztratí zdravý rozum a nenechají se touto silou ovlivnit. (Mimochodem, zaslechla jsem, že Mádl má novou přítelkyni. A teď jsem zvědavá, kolik čtenářů se chytne. Jirko, za dva miliony to odvolám.)

Ulovit miliardáře

Česko, 2009, 88 min
Komedie
Režie: Tomáš Vorel st.
Hrají: Jiří Mádl, Milan Šteindler, Tomáš Matonoha, Tomáš Vorel ml., Miroslav Etzler, Gabriela Partyšová, Tomáš Vaněk, Ester Janečková, Josef Carda, Radomil Uhlíř, David Vávra, Bolek Polívka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete ulovit miliardáře? Dobře zaplaťte a je váš!