Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Château Dobříš: Nový majitel, kosmopolitní název

Hana Chytrá

Hana Chytrá

13. 7. 2010

Dnešní zámeckou turistikou hýbe zajímavý trend. Princip je velmi jednoduchý. Starý a poškozený zámek se odprodá, nejlépe movitému cizinci (eventuálně je vrácen původnímu majiteli, což je většinou šlechta) a ten objekt přestaví a zrekonstruuje k obrazu svému. Tedy, aby zámek či objekt na sebe začal vydělávat. Nejinak je tomu i u bývalého státního zámku v Dobříší.

Zámek Dobříš, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

V majetku šlechty

Malebný rokokový zámek z let 1745-1765 se nachází v obci Dobříš, zhruba 35 km od Prahy, směr Strakonice. Původním majitelem, který také uskutečnil přestavbu oné výrazné fasády zámku byl Jindřich Pavel Mansfeld, jehož dcera byla provdána za šlechtice Františka Gundakara Colloreda. Spojením vznik nový šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, který v zámku pobýval až do druhé světové války. Zámek byl poté vyvlastněn nacisty a po válce připadnul státu. Ten jej měl v užívání až do roku 1998, kdy byl i s přilehlou francouzskou zahradou a anglickým parkem šlechtickému rodu navrácen. Dnešní majitel je potomek zmíněného rodu, Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Zámecké aktivity

Zámek nabízí klasické prohlídkové okruhy, zahrnující vnitřní prostory zámku a tzv. Dobříšské přízraky. Dále je možní navštívit muzeum přímo v zámku a za mírný poplatek také vyhlášenou francouzskou zahradu. Anglický park, který je mimo areál zámku je zdarma.

Zámek je ale hlavně využíván k pronájmu na nejrůznější akce. V letní sezóně hlavně svatby a po celý rok poté konference, semináře, firemní prezentace, tiskové konference, recepce, koktejly a zahradní párty. Přímo v zámku je Hotel Garni****, zámecká restaurace a před zámkem placené parkoviště.

Pohled na zámek, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Perla mezi zahradami

Unikátní francouzská zahrada, ležící přímo u zámku je vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Schönbrunnu. Park je doplněn stromovou alejí a hlavní dominantou je krásná kaskádovitá kašna. V zadní části zahrady je umístěna oranžérie, která bohužel není zatím zpřístupněna. Anglický park, který je mimo areál zámku již bohužel není tak udržovaný. Vstup je volný a podle toho vypadá i stav areálu.

Francouzská zahrada, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Prohlídkové okruhy:

I.  Okruh – Zámecká expozice (cca 60 minut), minimálně 5 osob
II. Okruh – Dobříšské přízraky – (cca 20 minut)
III. Okruh – Galerie – Obrazy z Colloredo – Mannsfeldské sbírky – připravuje se

 

Otevřeno:

Celoročně – pondělí až neděle:
Listopad-březen: 8.00-16.30h.
Duben-květen: 8.30-17.00h.
Červen-říjen: 8.00-17.30h.

 

Vstupné:

Dospělí: 110,-Kč
Děti, studenti, důchodci ZTP: 70,-Kč
Cizojazyčný výklad: 190,-Kč
Rodinné vstupné: 290,-Kč
Rezervační poplatek: 10,-Kč/os.
Francouzská zahrada: dospělí: 25,-Kč
Děti, studenti, důchodci, ZTP: 15,-Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Château Dobříš: Nový majitel, kosmopolitní název