Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Charlotte z The Subways: Tohle je můj sen

Redakce

Redakce

16. 3. 2010

Subways-2Britští rockeři The Subways zahrají 29. března, téměř přesně po roce, opět v Lucerna music baru. S jejich baskytaristkou a zpěvačkou Charlotte Cooper se nám podařilo udělat krátký telefonický rozhovor.

Zdroj: thesubways.net

The Subways, Zdroj: thesubways.net

V dubnu jste v Lucerně odehráli skvělý koncert. Tento rok přijedete ve velmi podobném termínu na to samé místo. Bylo na pražském koncertu něco charakteristického nebo nezapomenutelného?
Ano, minulý rok jsme se skvěle bavili, bylo to úžasné, všichni šíleli, publikum bylo velmi blízko oválného pódia a občas i na něm, zkrátka elektrizující. V Praze bylo super a v blízké době jsme tu zas.

Ano, pamatuju si, že dav byl jako šílený…
Ano (smích), bylo to fantastické.

Na druhé straně například při písničce Mary měli někteří slzy v očích…
Zkrátka úžasný koncert, na českém publiku něco je… Je skutečně plné entuziasmu a ti lidé vědí, co je to rock a jak se na něm správně bavit!

Hrajete raději pro masy nebo pro menší publika v klubech, kde máte více osobního kontaktu?
Řekla bych, že určitě obojí. Na obojím mě něco láká, má to něco do sebe. V malých klubech je skvělé, že lidé jsou blíž a vytváří se jistá forma rokenrolové nálady, horký zakouřený vzduch je nabitý atmosférou, na druhé straně je úžasné, když se díváte na tisíce lidí, kteří jsou jako posedlí, zpívají spolu a tancují na vaše písničky. Takže určitě obojí, máme štěstí, že jsme mohli vyzkoušet oba způsoby.

Minulé léto jste dělali předkapelu AC/DC na Wembley stadium a v Hampden parku. Jaký to byl pocit hrát s hudební legendou?
Nehráli jsme s nimi, jen jsme jim předskakovali. Bylo to pro nás tak trochu překvapení, na poslední chvíli jsme nahradili Thin Lizzy, kterým se zranil Tommy Aldridge za bicími. Publikum byli fanoušci AC/DC, kteří jsou známí tím, že občas bývají nepříjemní na předskokany, proto jsme se trochu obávali, jaké to bude hrát pro ně. Nakonec jsme vzali úlohu zabavit je jako výzvu, což dopadlo fajn, takže to bylo super.

Hráli jste ve svém ještě relativně krátkém působení již s mnoha kapelami. Kdo vás nejvíce překvapil v pozitivním slovasmyslu a kdo naopak zklamal?
Nejlepší byli asi Foo Fighters, oni jsou přesně ten typ kapely, ke které vzhlížíme, v které hledáme inspiraci. Jejich metalová show živě je dle mého názoru momentálně to nejlepší, co může fanoušek vidět, je plná energie a každému divákovi dokáže vnutit ten úžasný pocit. Zklamali mě například již vzpomínaní AC/DC, neměli šťávu, málo se do toho položili, i když diváci byli skvělí a žrali je.

Billy byl jako kluk zblázněný do Nirvany. Jaké kapely mávaly s tebou, když jsi byla teenagerka, a co posloucháš dnes?
Oba jsme poslouchali Nirvanu a zbožňovali Kurta Cobaina; hrát na basu jsem se učila na jejich písničkách. Když jsem vyrůstala, mými oblíbenými kapelami byli Muse, Garbage a Howl, shodou náhod jsem včera byla na koncertě Howl a slyšela je naživo, bylo to skvělé.

Jaké jsou tři úspěchy ve tvém životě, na které jsi nejvíce hrdá?
Řekla bych, že prvé dva jsou naše první dvě alba a třetí pravděpodobně to, že jsme hráli na hlavním pódiu na Rock Am Ring / Rock Im Park festivalech.

Kdybys nebyla v kapele, co bys pravděpodobně teď dělala? Pracovala, studovala vysokou školu… ?
To je velmi těžké říct, protože jsme měli štěstí a tohle je naše první práce. Odešli jsme ze škol a teď jsme v kapele. Dělali jsme předtím nějaké bokovky, já jsem kupříkladu pracovala v supermarketu, ale to bylo ještě během školy, kapela je naše první seriózní práce a já jsem nikdy reálně nemyslela na to, co jiného bych mohla dělat, mám štěstí, že dělám to, co miluju.

Takže jsi neměla žádné vysněné povolání?
Tohle je můj sen (smích).

Tomu věřím. Má to ale jako každé povolání i své méně příjemné stránky, vím například, že jsi milovnicí i majitelkou koček, nechybí ti, když jsi tak často pryč?
Ta koťátka ve skutečnosti nejsou má, ale mých rodičů, kteří se o ně i starají. Ano, to je na tom to nepříjemné, chybí mi… Samozřejmě, že to není jen o kočkách, ale obecně, v průběhu turné se nevidíte s rodinou, s přáteli… Váš soukromý život tak trochu ustupuje do pozadí.

Poslední otázka se týká vaší webstránky a fóra. Dnes jsem je navštívil a všude je už pěkných pár měsíců velké ticho…
Ano, děláme na třetím albu a na nových písničkách, takže nebylo moc času. Určitě bych tam měla něco přidat někdy koncem března, už mám sepsaných pár gagů, pak se do toho jistě pustím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Charlotte z The Subways: Tohle je můj sen