Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Charlie Chaplin: génius s buřinkou

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

11. 6. 2009

Buřinka, alias tvrďák, rákosová hůlka, nemožně vytahané kalhoty a pod nosem knírek, který připomíná zubní kartáček. To vše neodmyslitelně patří k jednomu z nejvýznamnějších mužů světové kinematografie, který přes třicet let dokázal hýbat světovým filmem, a kterého Hitler prohlásil za svého osobního nepřítele – Charliemu Chaplinovi.

Jeho život začal jako klasické filmové klišé, narodil se v chudé anglické rodině 16. dubna 1889 v Londýně. Jeho rodiče byli oba varietními umělci – zpěváky. Do rodného listu mu nechali napsat jméno Charles Spencer Chaplin.

Na dráhu umělce nastupuje údajně již v pěti letech, kdy díky svému dětskému hlasu občas nahrazuje matčin zpěv během vystoupení. O třináct let později získává své první stále angažmá coby divadelní herec. Na jevištních prknech nezůstává dlouho. S divadelním souborem odjíždí na turné po Americe, kde dochází k jednomu z nejosudovějších setkání pro dějiny kinematografie. Mladého Chaplina si na jevišti všimne zakladatel filmové společnosti Keystone Studios Mack Sennett a v roce 1913 Charlie přestupuje z prken, která znamenají svět, na stříbrné plátno, kde začne hýbat světem.

Tento samostatný filmový žánr by vystačil na celý další článek. Pro Chaplina znamenal raketový start filmové kariéry. Častokrát vystupoval v roli tuláka, díky které získal svoji nesmazatelnou image s buřinkou, hůlkou a knírkem pod nosem. Grotesek, kde hrál hlavní roli, byla natočena spousta. Za sedmnáct let Chaplin prošel několika filmovými společnostmi a dokonce jednu založil.

Společnost United Artists vznikla v roce 1919 a existuje dodnes. Na jejím vzniku se podílela čtveřice předních umělců Hollywoodu, mezi které patřil právě Charlie Chaplin, Mary Pickfordová, Douglas Fairbanks a geniální megaloman David W. Griffith (portrét tohoto režiséra si můžete přečíst u nás). Od této doby až do roku 1952 tvoří Chaplin výhradně pro „své“ studio United Artists.

Od počátku Chaplinovy filmové dráhy až po nástup zvuku natočil mnoho krátkometrážních filmů. Nástup zvuku znamenal pro němý film asi tolik, co atomová bomba pro obyvatele Hirošimy. Ne však pro Chaplina, který se se zvukem vyrovnal vskutku mistrovsky. Filmový zvuk však znamenal konec grotesky jako filmového žánru.

Chaplin byl známý tím, že si pro své celovečerní filmy sám psal scénář, sám si je režíroval a sám v nich také hrál hlavní roli. Snímek Kid z roku 1921 patří mezi skutečný top oblíbenosti. Hlavním hrdinou je malý chlapec, hrál ho Jackie Coogan, který se ztratí. Setkává se s tulákem, který se o něj stará až do doby, než naleznou jeho matku. Chaplin do tohoto filmu promítl své vlastní autobiografické zážitky z dětství. Příběh plný patosu a emocí spojil s geniálně vypointovanými gagy, které z tohoto filmu i po letech dělají vynikající kus, který se prostě vidět musí.

Po Kidovi následovalo několik dalších, velmi kvalitních, úspěšných filmů: Zlaté opojení (1925), Světla velkoměsta (1931) a Moderní doba (1936).

Chaplinův první mluvený film je Diktátor (1940), ve kterém naplno popustil uzdu své antipatii vůči nacismu v Evropě a Adolfu Hitlerovi především. Snímek je ryzí parodií fašistického režimu v Německu, namísto hákového kříže jsou dva kříže skosené a podobně. Chaplin v tomto filmu ztvárnil geniální dvojroli vojína a diktátora. Adolf Hitler tento snímek zhlédl dvakrát. Poté, co se dokonale poznal a zjistil míru Chaplinova výsměchu, prohlásil jej za svého úhlavního nepřítele.

Chaplin se velice zajímal také o českou předválečnou uměleckou tvorbu. Znal se s dvojicí Voskovec a Werich (naopak jejich hry Osvobozeného divadla byly zčásti založeny právě na principech grotesky) a projevil zájem o zfilmování Fuksova Pana Theodora Mundstocka, ale k realizaci tohoto projektu bohužel nedošlo.

Ač je to divné, geniální režisér, komerčně i kriticky velmi úspěšný režisér, scénárista a herec Charlie Chaplin získal Oscara pouze dvakrát. Poprvé třímal zlatou sošku, když se cena amerických akademiků udílela poprvé, a to v roce 1929. Ocenění dostal za roli ve filmu Cirkus. Muselo uběhnout dalších čtyřicet tři let, aby získal Oscara číslo dvě, nyní již za celoživotní dílo. Během této neuvěřitelně dlouhé doby mohl získat slavné ocenění mnohokrát, ovšem Chaplin svoji tvorbou a výroky znevažoval toto ocenění, takže pohněvaní akademici hlasovali vždy pro někoho jiného.

Charlie Chaplin patřil již ve své době mezi absolutní špičku filmové produkce a je jím dodnes. Smutné je, že s postupující filmovou technologií a digitálním vizuálním orgiím se na kouzlo a jednoduchost němého filmu pomalu ale jistě zapomíná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Charlie Chaplin: génius s buřinkou