Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Charles Cave z White Lies: Nejvíc mě ovlivnil Steve Harris z Iron Maiden

Martin Palounek

Martin Palounek

16. 6. 2011

FOTO: White Lies!Rozhovor!Britští rockeři White Lies, kteří vystoupí na festivalu Rock for People 2011, poskytli 2. června exkluzivně pro Topzine.cz telefonický rozhovor. Na dotazy odpovídá baskytarista Charles Cave.

FOTO: White Lies

White Lies, Zdroj: whitelies.com

White Lies jsou kritiky klasifikováni jako indie rockeři. Kapela vznikla v roce 2007 a od té doby mají na svědomí dvě alba, z nichž již debutové se setkalo s nevídaným úspěchem. Během turné, které propagovalo novou desku, Ritual, navštívili v březnu i ČR. Rozhovor byl pořízen den před jejich vystoupením na slavném německém festivalu Rock Am Ring.

logo Speciál Rock for People

Kde se právě nacházíš? Na cestě na Rock Am Ring?

Zatím ještě ne, momentálně jsem v Hardingu, ale za chvíli vyrážíme.

Jedete turné k albu Ritual, jaká píseň se ti na něm osobně nejvíc líbí?

Když se nad tím tak zamyslím, tak asi poslední skladba na albu, Come Down. Líbí se mi, protože není složitá a je čistá, v jistém slova smyslu. Myslím tím, že není téměř nijak upravována ve studiu, nejsou tam žádné složité kompozice. Je přímočará, přirozená, se syrovým textem, který je takový, jak nám přišel na srdce. Je to právě ta jednoduchost, která tomu všemu dává opravdovost a přirozenost.

Takže je pro tebe důležité, aby skladba zněla přirozeně?

To záleží na situaci, ale obecně vzato ty nejlepší songy jsou svým způsobem jednoduché. Obzvláště to platí právě v pop music. Myslím, že tou nejtěžší věcí na světě je skládat písně, které jsou opravdu velmi, velmi jednoduché.

FOTO: Charles Cave (White Lies)

Charles Cave Zdroj: myspace.com

Jak vypadá takový proces skládání ve White Lies?

Často ho měníme, ale většinou to vypadá tak, že skládáme dohromady jednotlivé střípky skládačky, každý přijde se svým dílem nápadů, vzájemně si je rozešleme e-mailem, poslechneme a zhodnotíme. Je to velmi pohodový přístup, ale stejně tak i profesionální, bereme to velmi vážně. Cvičně si natočíme ty nejlepší nápady, které vzápětí jdeme nahrávat do studia, kde potom ještě přetáčíme jednotlivé stopy, obzvláště vokální linky a bicí. Je to takhle precizní a vše probíhá v naprostém klidu.

Máte v plánu něco nahrávat i po skončení letošního turné?

Určitě, zatím je to tedy daleko, ale moc se na to těším. Nejspíš zkraje příštího roku začneme připravovat materiál pro další album. Zatím to ale nemá konkrétní podobu, ještě jsme to moc nepromýšleli. Třetí album je v životě kapely dost významný moment, takže budeme dost pod tlakem. Samozřejmě chceme být co možná nejlepší, takže nám to chvíli zabere. Každopádně je to pro mě velmi vzrušující.

Co děláš ve volném čase, když zrovna nevystupuješ nebo nenahráváš?

Když se vrátím domů, trávím čas s přáteli, poflakuji se. Čas od času si doma i uvařím. Právě jsem si koupil nové kolo, tak se dost těším na projížďky kolem Londýna. Zkrátka dělám normální věci jako každý, čtu, koukám na filmy…

Jedna trošku osobní otázka na závěr: Kdo z baskytaristů tě ve tvém životě ovlivnil asi nejvíc?

Nejspíš Steve Harris z Iron Maiden. Když jsem byl malý, chodil jsem na jejich koncerty. Ujížděl jsem v té době na poměrně tvrdé muzice, metalu, heavy rocku. Nějakou dobu jsem byl velkým fanouškem Iron Maiden. Nikdy nebyli mou nejoblíbenější kapelou, ale ty songy byly syrové, hráli rychle, hráli tvrdě. Dost na mě ta hudba působila, řekl bych, že tím jsem byl asi nejpodstatněji ovlivněn.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Charles Cave z White Lies: Nejvíc mě ovlivnil Steve Harris z Iron Maiden