Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

#CFAB: Když se v práci věnujete svým koníčkům

Komerční sdělení

Komerční sdělení

12. 12. 2019

O Work & Travel v Americe slyšel už asi každý. Obvykle nabízené pozice jsou třeba recepční, servírka či číšník nebo plavčík. Existuje ale práce, která ti dá něco navíc – Camp Counselor, neboli vychovatel dětí na táboře. Účastníci se shodují, že jde o perfektně strávené léto, protože předáváte dětem to, co vás samotné baví. Může to být klidně třeba lukostřelba, vodní lyžování, paddle boarding nebo lezení na horolezecké stěně. Poptali jsme se čtyř minulých účastníků, Patrika, Katky, Darii a Jany, kteří se nedávno vrátili už poněkolikáté z USA, jak se k téhle práci dostali a co se jim v kempech líbilo nejvíce.

Jedno je jasné, nejdůležitější je trochu si upravit svůj mindset a udělat první krok. Patrik tuto svoji zkušenost popisuje: „Dlouho jsem toužil na nějaký čas odjet z Česka a podívat se do zahraničí. Work&Travel programy byly pro mě jako studenta zajímavou možností, avšak spousta z nich byla buď finančně nedostupná, nebo pracovní náplní nezajímavá. Až teprve, když jsem objevil Camp Leaders, která nabízí práci v rodinném prostředí letního kempu s dětmi a kde můžete vyučovat to, co máte rádi a co považujete za koníček, jsem mohl o své cestě do Ameriky opravdu naplno začít přemýšlet.“ Daria dokonce přiznává, že v běžném životě práci s dětmi úplně nevyhledává: „Parodoxně většinou říkám, že děti nemusím a dle mého názoru jsou občas až moc hlučné a hyperaktivní, nicméně skoro každé prázdniny trávím svůj volný čas na táborech a pracuji s dětmi. Proto pro mě rozhodnutí vyrazit jako vychovatelka na letní tábor v Americe nebylo spontánní. Práci na táborech miluji, protože nejde pouze o standardní práci, ale i o každodenní zábavu, lásku i obdiv dětí a možnost poznat spoustu nových lidí.“

Camp Counselor

Při úvodních pohovorech se zaměstnavatelem se pro budoucí counselory hledá ten nejvhodnější kemp, proto si nic nedělejte ani z případného odmítnutí, protože ten nejlepší kemp na vás prostě čeká jinde a určitě ho brzy najdete. Patrik to komentuje: „Můj první pokus se nepodařil. Kemp v Arkansasu si mě bohužel v tu chvíli nevybral. O týden později jsem už seděl face2face se zaměstnavatelem z Minnesoty, který byl velmi příjemný a samozřejmě jsem v té době nevěděl, že se z něj brzy stane můj velmi dobrý přítel.“ Jakmile si s kempem potvrdíte oboustranný zájem, se všemi dokumenty a formalitami pomůže Camp Leaders tak, aby byl odjezd co nejpříjemnější.

Camp Counselor

A pak je dlouho očekávaný okamžik tady, jste na místě! Jak ale vlastně vypadá takový den vychovatele? Jana přibližuje, že něco jako běžný den v kempu neexistuje: „Každý den v campu by vlastně měl být stejný, jede se podle zaběhlého systému – ráno všechny dostat z postelí a připravit na nový den, třikrát denně daný čas na jídlo, mezitím výběr z několika možných aktivit, večer celotáborový program, dostat všechny zpátky do postelí a jít spát. Jenže pravdou je, že i když se řídíte časovým rozvrhem, v campu nikdy neprožijete dva stejné dny! Vždycky bude něco, co vás překvapí, něco nového.“ A když tahle překvapení nastávají po celé léto, zní to docela slibně!

Katka sice přiznává, že občas to může být náročné, ale člověk vždy najde důvod, proč to dělá: „Kemp je časově a fyzicky náročný, to rozhodně ano. I já mám každý rok “bad day”, kdy jsem nevyspaná, nemám tolik času sama pro sebe a investuji ho do ostatních, bolí mě celý člověk, ale všechno to stojí za to. Ten úsměv na tváři, který někomu vykouzlíte, jen proto, že do něj ten čas investujete, ten má smysl!“

Camp Counselor

Když jsme se účastníků zeptali, co si o práci v kempu s odstupem myslí, shodují se, že to bylo jejich nejlépe strávené léto! Patrik o tom říká: „Letní brigáda v USA mi dala opravdu hodně a opravdu nevím, odkud začít. Od kamarádů z celého světa, se kterými jsem stále v kontaktu, přes zlepšení angličtiny do takové úrovně, že si i rodilí mluvčí myslí, že jsem z Ameriky, až po vzpomínky, o kterých bych mohl mluvit celý den a které by tady v Česku stejně nikdo nepochopil. Každý rok jsem se vracel s motivací naučit se něco nového, odpočinout si od českého stereotypu a nechat se inspirovat lidmi jakéhokoliv věku. Nikdy jsem nebyl zklamaný. Zkušenost v kempu mě také naučila nebát se neznámého a více si vážit lidí kolem sebe.“ Jana ho doplňuje: „Já o campu nepřemýšlím jako o brigádě, pro mě je to dnes už druhý domov. Měla jsem to obrovské štěstí se do svého campu podívat třikrát, a každé léto bylo jiné a něčím speciální. Nikdy jsem neměla žádnou jinou práci nebo brigádu, kde by se pro mě moji kolegové stali druhou rodinou a někteří z nich přáteli na celý život. S odstupem tedy mohu hodnotit jen a jen pozitivně – přihláška do programu Camp Leaders byla dost možná to nejlepší, co jsem pro sebe kdy udělala.“

Camp Counselor

Katka z legrace dodává: „Účastníci by se měli připravit na to, že si budou ještě půl roku po kempu zpívat kempové písničky! Taky na dlouhé dny a spoustu zábavy. Jako counselor v sobě najdete energii i když si myslíte, že už žádnou nemáte. Je to náročná práce, protože dlouho ”nevypnete” a máte volno třeba jen jeden den týdně. Všechno to ale stojí za to!“

Daria už teď plánuje, jak se příští léto opět vrátí: „Svůj návrat jsem plánovala již v Americe a teď už pracují na svém profilu u Camp Leaders a čekám na smlouvu z campu.“ Jestli se chcete třeba s Dariou, Patrikem, Katkou nebo Janou a mnoha dalšími potkat příští léto osobně, neváhejte se přihlásit, teď je ta správná doba. Přesvědčte se, že platí CFAB – Camp Friends Are Best!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

#CFAB: Když se v práci věnujete svým koníčkům