Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestující v železniční a letecké dopravě mají od konce června snazší přístup k informacím

Redakce

Redakce

3. 7. 2010

Během posledních dvou let byly schváleny Evropskou komisí právní předpisy,  které zaručují cestujícím železniční a leteckou dopravou právo na informace a na služby podle stejných norem platných v Evropské unii. Bohužel ne všichni cestující znají svoje práva a umí je dostatečně využívat,  proto zahájila Evropská komise ještě před začátkem letních prázdnin a dovolených informační kampaň pro cestující. Na letištích a nádražích všech členských zemích EU budou rozvěšeny plakáty  a k dispozici volně dostupné letáky o právech cestujících.

Ilustrační foto, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Součástí kampaně, která odstartovala 29. června,  jsou i internetové stránky http://ec.europa.eu/passenger-rights.  K nalezení jsou zde informace o letecké a železniční přepravě,  základní formace o fungování EU,  o tom jak postupovat v případě problémů vzniklých v dopravě.  Stránky informují o tom,  že požadované informace budou dostupné ve všech 23 užívaných jazycích EU.

Cestující ocení tyto právní předpisy v případě, jakmile budou muset řešit zpožděné nebo zrušené  spoje,  nebo  ztrátu cestovního zavazadla. Tyto právní normy nezapomínají ani na osoby se sníženou pohyblivostí a zdravotním postižením.

V současné době usiluje komise o to, aby se práva cestujících rozšířila i do námořní a vnitrozemské vodní přepravy a také do dopravy autobusové  a autokarové. Evropská komise se snaží o to, aby připravované právní předpisy byly schváleny ještě v letošním roce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestující v železniční a letecké dopravě mají od konce června snazší přístup k informacím