Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestovní kanceláře zdražují letecké zájezdy. Na vině je drahá ropa!

Hana Chytrá

Hana Chytrá

14. 4. 2011

Jedná se především o důsledek lybijské krize a cestovní kanceláře již nejsou schopny zvýšené ceny absorbovat v ceně zájezdu.

FOTO: Letadlo

Letecké zájezdy s CK určitě podraží, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Zatímco se na počátku roku kvůli krizi v Egyptě, Tunisku a dalších arabských zemích zvýšil palivový příplatek, což drtivá většina českých cestovních kanceláří dokázala absorbovat a nezdražila, tak v současnosti již letecké společnosti účtují cestovním kancelářím palivový příplatek přibližně 400 korun na osobu.

Jedná se především důsledek lybijské krize. Tak velkou částku již mnoho cestovních kanceláří není schopno absorbovat v ceně leteckého zájezdu a přistoupilo tak ke zvýšení ceny leteckého zájezdu v průměru o 400 – 450 korun na osobu. Začátkem roku šlo pouze o navýšení cca 100 korun na osobu, což se na ceně zájezdů neprojevilo.

V současnosti již takto zdražuje přibližně polovina cestovních kanceláří na našem trhu, ostatní zatím zdražení zvažují nebo situaci bedlivě sledují. Pakliže však bude trend drahé ropy nadále pokračovat, budou nuceni na základě přeúčtování od leteckých společností přistoupit ke zdražení i další.

Zdražení leteckých zájezdů kvůli drahé ropě však nemusí nutně znamenat meziroční nárůst ceny zájezdů. Například do Egypta jsou nyní kvůli uplynulé politické krizi ke koupi zájezdy za rekordně nízkou cenu od 8 000 na osobu, jelikož se egyptští hoteliéři snaží znovu nastartovat zájem, takže i po započtení palivového příplatku stále zájezd do Egypta nevychází v zásadě dráž než vloni.

Češi absolvují ročně přibližně 4,5 mil. zahraničních dovolených, z toho je plná třetina letecky. Nejpopulárnější českou leteckou dovolenkovou destinací je Řecko, následuje Egypt, Španělsko, Bulharsko, Turecko, Tunisko a létá se také do jižní Itálie, Chorvatska a Černé hory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestovní kanceláře zdražují letecké zájezdy. Na vině je drahá ropa!