Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestovní kanceláře ruší únorové zájezdy do Egypta

Samcová Jana

Samcová Jana

31. 1. 2011

FOTO: Sfinga!Aktuální situace v Egyptě!Pokračující protivládní protesty v Egyptě si vyžádaly neodkladné řešení turistické otázky. Současná situace v Egyptě je natolik závažná, že se některé cestovní kanceláře rozhodly nejbližší zájezdy do egyptských letovisek zrušit.

FOTO: Ulice Káhiry

Ulice Káhiry, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Demonstrace proti hegemonii prezidenta Husního Mubaraka, který Egyptu vládne už od roku 1981, se nezadržitelně stupňují a z velkých měst se pomalu přesouvají i do turistických letovisek, kde dosud až na ojedinělé případy rabování vládl relativní klid.

České cestovní kanceláře proto reagují na vyhrocující se situaci v zemi a nabízejí klientům vybrat si jiný alternativní zájezd v jiném termínu podle uzavřené cestovní smlouvy. Dosud kanceláře nechávaly volbu na klientech, zda nyní chtějí do Egypta odcestovat nebo si vyberou jinou alternativu.

Egyptě se nyní nachází přibližně tisícovka českých turistů, převážně v letoviscích Hurghada, Sharm el Sheikh, Taba a Marsa Alam. Cestovní kanceláře jsou operativně v případě nutnosti připraveny umožnit svým klientům předčasný návrat do vlasti v rámci svých kapacitních možností. V současné době probíhají s leteckými společnostmi jednání o této variantě.

Protivládní protesty začaly v Egyptě minulé úterý, kdy vyšly do ulic desetitisíce mladých Egypťanů bouřících se proti třicetileté vládě prezidenta Husního Mubaraka. Protestujícím vadí prohlubující se chudoba, obrovská nezaměstnanost a korupce. Demonstrující dav neuspokojilo ani odvolání vlády a jmenování viceprezidenta Omara Sulejmana, který by v zářijových volbách měl de facto po Mubarakovi převzít prezidentský úřad.

Očekává se, že na dnešek svolaná generální stávka a zítřejší milionový pochod zemi paralyzuje. Protesty už si vyžádaly bezmála 150 mrtvých a z velkých měst, jako jsou Káhira, Alexandrie a Suez, se plíživě přesouvají i do dosud netknutých turistických letovisek. V Egyptě dosud stále platí zákaz nočního vycházení (od 16 hodin večer do 8 hodin ráno) a dosud nefunguje internet ani mobilní služby.

Ministerstvo zahraničních věcí všem občanům ČR, kteří se v Egyptě nacházejí, doporučuje vyhýbat se jakýmkoli shromážděním a do Egypta cestovat jen v nejnutnějších případech.

FOTO: Ulice Káhiry

Ulice Káhiry, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestovní kanceláře ruší únorové zájezdy do Egypta