Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestovní kanceláře prodaly neuvěřitelných 2,25 milionů zájezdů!

Šárka Braumová

Šárka Braumová

28. 12. 2010

Jaké byly letos nejoblíbenější turistické destinace? Co zapříčinilo pokles leteckých zájezdů a naopak zvýšení pobytů s vlastní dopravou? Topzine.cz přináší první údaje mapující výsledky letošního roku.

FOTO: Itálie, pohoří

Itálie je stále jednou z nejoblíbenějších destinací, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Podle průzkumu cestovních kanceláří letos bodovaly oblíbené a především relativně blízké destinace: Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Naopak pokles až o 15% zaznamenaly zájezdy letecké. Hlavním důvodem nárůstu zájezdů s autobusovou či vlastní dopravou byl především letošní problém s islandskou sopkou a následné uzavření evropského vzdušného provozu a také krize v Řecku, která Čechy od letecké dovolené odradila.

Velké oblibě se těší i nákup zájezdů přes internet. Letos se tímto způsobem prodalo 30% zájezdů. Je to především díky přehlednosti a filtrům cenových možností.

Kromě již zmíněných destinací se letošní rok staly oblíbené i destinace: Egypt, Tunisko, Bulharsko, Francie, Španělsko či Turecko.

Loňský rok se nesl v duchu krize a úpadků některých cestovních kanceláří. Proto tento rok CK nenasmlouvaly příliš mnoho kapacit, které by pak nemusely prodat. Důsledkem byl sice nedostatek zájezdů Last minute, ale trh cestovních kanceláří byl více stabilizovaný a zkrachovala pouze jedna cestovní kancelář.

Pobyty zakoupené v nabídce Last minute jsou velmi populární, letošní rok se tímto způsobem prodalo přibližně 40% zájezdů. Podobně jsou na tom pobyty v kolonce First minute. Za standartní katalogovou cenu bylo prodáno okolo 20% zájezdů.

Informace poskytl Tomio Okamura – viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur AČCKA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestovní kanceláře prodaly neuvěřitelných 2,25 milionů zájezdů!