Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cestovatelská soutěž EDEN míří do finále!

Redakce

Redakce

30. 3. 2011

Už je to po páté, co se Evropská komise rozhodla  vyhodnotit pět destinací v ČR v rámci soutěže EDEN (European Destination of Excellence). Stěžejním tématem letošního ročníku byla obnova hmotného dědictví.

FOTO: Logo soutěže EDEN

Logo evropské soutěže o excelentní turistickou destinaci EDEN

Z 26 přihlášených zvolila odborná porota destinace Králický Sněžník, Mikroregion Kahan, destinace Orlické hory a Podorlicko, Slovácko a Žatecko, které zůstavají a postupují do finále.

Fundovaná porota hodnotila finalisty na základě těchto kritérií: dostupné služby v destinaci, partnerství mezi tamějšími subjekty, udržitelnost rozvoje cestovního ruchu a budoucnost destinace po omezení přílivu peněz z Evropské unie.

Do soutěže se mohly přihlásit všechny destinace, které na svém území obnovily lokalitu či objekt, který nyní slouží jako turistická atraktivita.

„Letošní přihlášky destinací byly velice nabité a bylo těžké z celé šestadvacítky vybrat pouze pětici kandidátů. V některých hodnotících kritériích některé destinace vysoce přesahovaly ostatní, rozhodli jsme se jim proto udělit zvláštní ceny. Jejich nositele vyhlásíme na slavnostním ceremoniálu společně s hlavním vítězem,“ uvedla Alice Dvořáková, koordinátorka soutěže EDEN pro ČR.

Poté, co osmičlenná porota vybrala pětici finalistů takzvaně papírově, vyrazí v dubnu do terénu a bude hodnotit destinace přímo na místě. A s čím která lokalita vlastně soutěží?

Králický Sněžník a Orlické hory a Podorlicko soutěží se svým vojenským opevněním, Mikroregion Kahan s muzeem hornictví a úzkorozchodnou železnicí a její muzejní expozicí, Slovácko přitáhlo pozornost k Baťově kanálu a Žatecko se snažilo prosadit se svou muzejní chmelařskou expozicí.

Vítěze porota vyhlásí první květnový týden, kdy budou rovněž předány zvláštní ceny šesti destinacím. Porota, která má všechna hodnocení na starosti, se skládá ze zástupců CzechTourism, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, Asociace turistických regionů ČR, Národního památkového ústavu, Českého vysokého učení technického a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestovatelská soutěž EDEN míří do finále!