Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestování s dětmi. Odvaha nebo sebevražda?

Chcete se svými potomky vycestovat do zahraničí? Rozhodli jste se podstoupit s dítětem let letadlem nebo plavbu lodí? Jak staré by vaše dítě mělo být, aby nevyvstaly zbytečné komplikace? Máme pro vás několik rad a tipů, které vám, doufáme, usnadní cestu s těmi nejmenšími.

FOTO: Koláž - letadlo

Let letadlem může být pro dítě jedinečný zážitek, Zdroj: koláž Marián Luha, Topzine.cz

Letadlem mohou cestovat děti jakéhokoli věku, ale pediatři doporučují počkat až jsou dítěti nejméně dva týdny. Aerolinky dovolují, aby děti mladší dvou let seděly na klíně rodičů z důvodu ušetření poplatků za další sedadlo. Tato možnost přináší i jistá negativa a někdy může být lepší dítě usadit do samostatné dětské sedačky. Máma a táta si tak alespoň mohou užít komfort, který aerolinky nabízí a vychutnat si pohodlný a nerušený let (až do doby, než se jejich pokladu zachce pořádně a hlasitě plakat).

Žvýkačka nebo dudlík pomůže

Během letu a především potom při výstupu z letadla jsou děti vystaveny větší pravděpodobnosti nákazy různými nemocemi. Jen si vzpomeňte, že i vás občas skolil teplotní rozdíl a leželi jste potom několik dní s ošklivou angínou nebo nachlazením. Děti jsou více náchylné k nemocem než dospělí, obzvláště pokud neabsolvovaly všechna potřebná očkování. Někteří odborníci doporučují dokonce počkat s cestováním dokud dítěti není více jak půl roku.

Další věc, se kterou se malé děti těžce vyrovnávají, je tlak v uších způsobený nerovnoměrným stoupáním či klesáním letadla. Pokud není dítě dostatečně staré k tomu, aby mohlo žvýkat žvýkačku nebo zíváním vyrovnávat tlak, dejte mu láhev nebo dudlík, který by mohlo při startu a při přistání cumlat.

FOTO: Autosedačka a dítě

Vaše dítě můžete do autosedačky usadit i v letadle

Při cestování do zahraničí by měly hlavně děti podstoupit všechna očkování proti nejčastějším dětským nemocem, jako jsou spalničky, neštovice, žloutenka typu B nebo příušnice. Hlavně pokud cestují do míst s větším výskytem těchto nemocí. Prvním očkováním by děti měly projít od dvou do osmnácti měsíců.

Centrum pro kontrolu nemoci a prevenci sdělilo, že počet dětí cestujících do zámoří v posledních letech rapidně vzrostl. Rizika, kterým děti během cestování musí čelit, jsou srovnatelná s riziky, kterým jsou vystaveni jejich rodiče.

Největší hrozba číhá na děti v podobě střevních chřipek nebo malárie. Na většinu běžných nemocí si dospělý stačí během svého života vytvořit přirozenou imunitu, takže riziko nákazy není tak vysoké.

Exotické země

Pokud chcete navštívit místa jako je Afrika nebo Indonésie s malými dětmi, mějte na paměti, že některé vakcíny se mohou podávat až od devíti měsíců, jako například očkování proti žluté zimnici. Jiná očkování mohou děti podstoupit až po osmém roce.

Řeč je o vakcínách hlavně proti malárii. Lepší je počkat s takovou cestou až vaše potomstvo trochu povyroste. Vyhnete se tak zbytečnému riziku a případným zdravotním problémům.

Na lodi je zábavy více

Výletní lodě se přizpůsobují rodinám a nabízejí množství aktivit umožňující malým dětem hry a zábavu a rodičům možnost odevzdat své potomky do správných rukou. Některé programy na lodích požadují minimální věk dítěte dva roky. Jiné se postarají i o mladší děti, ale pokud bude potřeba vyměnit plínu, klidně vás vyruší během sauny, abyste se o svou ratolest postarali sami. Některé lodě ale na palubě nemají například ani dětské bazény nebo nepovolují vstup s plenami do vody.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestování s dětmi. Odvaha nebo sebevražda?