Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestování letadlem = rychlý způsob přepravy

Redakce

Redakce

22. 3. 2010

letadloLetět vzhůru do oblak, být volný jako pták. Jak romantická představa! Leteckou dopravu však lidé využívají z daleko prostšího důvodu – jedná se o nejrychlejší a nejbezpečnější způsob přepravy. Pokud letíte poprvé, přečtěte si následující rady. Vám, co již máte zkušenosti s létáním, neuškodí si je připomenout.

Na letišti, Foto: Barbora Belavá, Topzine.cz

Na letišti, Foto: Barbora Belavá, Topzine.cz

Hmotnost zavazadel

Pokud cestujete v ekonomické třídě, můžete přepravovat zavazadla o maximální hmotnosti v rozmezí 20-23 kilogramů v závislosti na letecké společnosti, v business třídě zhruba o 7 kilo víc.

Co by nemělo zavazadlo obsahovat a co naopak musí mít

Zákaz střeliva, hořlavin a výbušnin je samozřejmý, dále se nedoporučuje přepravovat cenné předměty, které by se při nakládání mohly poškodit, nebo aby je nedejbože někdo odcizil. Zavazadlo opatřete jmenovkou a zabezpečte proti otevření (zámkem nebo fólií).

Příruční zavazadlo

Během letu jej můžete mít u sebe, mělo by vážit nejvíc 12 kg. Nesmí obsahovat nebezpečné předměty – nůž, nůžky, tekutiny (max. do 150 ml), apod. Fotoaparát a kameru můžete mít rovněž s sebou.

Letenky a doklady

Tak na ty rozhodně nezapomeňte! Doklady potřebujete takové, které si žádá cílová země. Většinou se jedná o platný cestovní pas, vízum.

Ilustrační foto, Zdroj: freefoto.com

Ilustrační foto, Zdroj: freefoto.com

Kdy se dostavit na letiště?

Minimálně hodinu před odletem byste měli být na letišti. Potřebujete odevzdat svá zavazadla na odbavovací přepážce. Dále obdržíte po předložení letenky palubní vstupenku, na níž je uvedeno číslo sedadla.

V letadle

Na palubě letadla nesmíte používat mobilní telefony a při startu a přistávání ani jiné elektronické přístoje. Veškeré potřebné informace vám poskytne letuška (ohledně připoutání a případného použití nafukovací záchranné vesty apod.).

Rada závěrem

Pokud vám zaléhá v uších, žvýkejte, dejte si bonbón nebo hlasitě zívejte. Jestli chcete sedět na nejbezpečnějším místě, vyberte si sedadlo v blízkosti nouzového východu nad křídly, kde bývá konstrukce letadla nejpevnější.

Šťastnou cestu a ničím nerušený let!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestování letadlem = rychlý způsob přepravy