Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cestou ven se neohlížej, radí Jitka Prokšová

Redakce

Redakce

28. 6. 2010

Psychologicky laděný román Cestou ven se neohlížej je již druhým beletristickým počinem Jitky Prokšové, která donedávna publikovala pouze v odborných časopisech či sbornících. V její nové knize se hlavní postavy střetávají s tak odlišnými tužbami, jako je touha po mateřství či snaha vypracovat se mezi společenskou elitu.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Kniha Cestou ven se neohlížej, jež si své čtenáře získá především mezi ženami, se skládá ze dvou dějových linií. První z nich je psána formou deníkových záznamů sedmatřicetileté Anny. Ta žije poklidným, všedním životem se svým manželem Janem. Nic by si nepřála tolik, jako mít vlastní dítě. A i přesto, že se jí i po několika letech nepodařilo otěhotnět, stále v to doufá.

Knihu Cestou ven se neohlížej si za 175,- Kč můžete koupit zde, držitelé karty ISIC získají 10% slevu

V druhé dějové linii se prostřednictvím kaleidoskopických výstupů setkáváme s osudy Edity a  Davida, které oba spojuje touha něco znamenat, touha po moci a penězích. Jejich vzájemné setkání a propletení jejich životů však dramaticky vyvrcholí…

Inspirace tibetskou moudrostí

Jitka Prokšová se při psaní druhého románu nechala inspirovat tibetským příslovím: Nadchne- li se člověk vlastní důležitostí, stane se z jeho cesty zeď. Existuje však možnost, jak onu zeď opět zbourat? A může to dopadnout dobře? Román Jitky Prokšové je povětšinou neveselé čtení, přesto však v sobě nese stopy naděje.

Jaký otec, takový syn

K pochopení jednotlivých postav dobře přispívá vykreslení jejich rodinného zázemí. Čtenáři tak porozumějí mimo jiné tomu, proč se ze zvídavého a sportovně talentované chlapce, kterým David bezesporu byl, stane chamtivý a zrádný muž přezdívaný jako Krysa.

Nelze si také nepovšimnout jednotlivých chyb, které postavy opakují napříč generacemi. Edita, která v dětství trpěla nedostatkem mateřské lásky a zájmu, sama vyroste v ambiciózní ženu, která péči o dítě nevěnuje příliš času. David, poznamenaný v útlém věku odchodem svého otce od rodiny kvůli starší ženě, o několik let později svou vlastní rodinu také opustí.

Jitka Prokšová

Vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu UK. V současnosti pracuje jako odborná asistentka na Západočeské univerzitě v Plzni. Publikuje v odborných časopisech, sbornících a skriptech. Roku 2008 vyšla její beletristická prvotina Zbytky iluzí, vyprávějící příběh devíti bývalých spolužáků setkávajících se na osamocené chalupě s cílem strávit společný víkend. Její poslední kniha nese název Cestou ven se neohlížej.

Šokovat, ale jemně

O dramatické zápletky v knize není nouze. Nevěry, domácí násilí, sexuální závislost,  pedofilie… Ne vše je však řečeno přímo či snad popsáno způsobem vyrážející dech, někdy stačí jen konstatování,  náznaky. Číst mezi řádky v tomto případě není obtížné.

Nevšedně uvedené jsou jednotlivé kapitoly, jejichž děj se odehrává v průběhu téměř čtyřiceti let. U každého roku, který je v knize zmíněn, jsou krátce zaznamenány většinou podstatné události, které se tehdy staly jak v zahraničí, tak v Československu či pozdější v samostatné České republice.

Zajímavým momentem románu byly také pasáže, ve kterých se budoucí milenci Edita a o pět let mladší David dvakrát ocitnou ve stejném čase na stejném místě, aniž by se nějak zaznamenali, tušili, jak jim jejich další setkání zásadně ovlivní životy.

Rodina versus kariéra

Nepříliš rozsáhlý román se čte dobře, navíc se dotýká věčně aktuální otázky, zda je důležitější rodina nebo snad kariéra? Nejedna čtenářka se tak s některými pocity protikladných hlavních hrdinek dokáže sžít.

„Hele, nemá to cenu, já jdu,“ řekl David už klidněji do stále vražednějšího ticha.

Hlavou mu bleskla škodolibá myšlenka. Pokročil k ženě, ruku napřaženou ke stojanu s noži, který stál nedaleko za jejími zády.

„Víš co,“ uchechtl se, „propíchnu ti pro jistotu gumy, aby tě zase nenapadlo za mnou vyrazit-jako tenkrát!“

Nechtěl to ve skutečnosti udělat, jen mu to připadalo jako dobrý vtip. Ne tak Editě… Na okamžik se jí zatmělo před očima. Prosebný až zvířecky oddaný výraz, který se zračil v její tváři ještě před chvílí, se naráz proměnil. Nyní se dusila pocitem nenávisti. …

Název: Cestou ven se neohlížej

Autorka: Jitka Prokšová

Obálka: Jiří Dostál

Počet stran: 196

Vazba: vázaná bez přebalu

Rozměry: 198 x 123×20 mm

Vydala: NAVA, Plzeň 2010

Hodnocení: *** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestou ven se neohlížej, radí Jitka Prokšová