Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestopis Můj soused je čaroděj vás zavede mezi léčitele do Zambie

Tomáš Miška

Tomáš Miška

9. 7. 2011

Autorka cestopisu, Kateřina Mildnerová, vás seznámí ve své knize s příběhy lidových léčitelů v Zambii. Poznejte dívku, kterou znásilnil magický had, a tu, které čaroděj ukradl oči.  Nebo děti zotročené na neviditelné plantáži.

FOTO: Role matky v Africe je na naše poměry nestandardní

Role matky v Africe je na naše poměry nestandardní, Zdroj: sxc.hu

Prostřednictvím nově vydané knihy Kateřiny Mildnerové se můžete podrobně seznámit s tradičním léčitelstvím a souvisejícími obřady rituálního čištění nebo s vírou v zázračnou sílu bylin v nitru jižní Afriky, v Zambii. Stejně tak s na pohled kontrastující křesťanskou vírou a mocí kouzel a čarodějnic.

Kdo nezažil, neuvěří

Autorka bravurně balancuje mezi beletrií a cestopisem a v několika navzájem propojených příbězích se zaobírá pro Evropana maximálně netradičními léčebnými metodami a postupy několika místních léčitelů. Stejně tak řeší postavení lidí ve společnosti, úlohu africké ženy, mama, a roly bílé ženy, muzungu, v této komunitě. Děj celé knihy je situován do prostředí bídou a nemocemi sužované Lusaky, hlavního města Zambie.

„Pochopila jsem, že tento fascinující neviditelný svět plný kouzel, magických letadel, čarodějů a voňavých bylin neexistuje jen ve slovech, ale vibruje všude kolem nás, stačí jen otevřít oči a uvěřit,“ uzavírá svoji knihu Kateřina Mildnerová.

Předmětem výzkumů této české afrikanistky jsou převážně compoundy, hustě obydlené aglomerace, kde přežívají chudí lidé.

FOTO: křesťanský kostel v Zambii

I takhle může vypadat křesťanský kostel v Zambii

Ve svém ročním výzkumu se zabývá praktikami tradičních léčitelů nganga. Tito neohrožení Afričané posedlí duchem předků svádějí bizarní souboje s démonickou nadvládou čarodějnic. Historie léčitelství a boje s černou magií má kořeny v předkoloniální době. Britští dobyvatelé se svou snahou vymýtit čarodějnické procesy tento fenomén spíše rozšířili.

Odkud vane zlý vítr v Zambii?

FOTO: Můj soused je čaroděj

Zdroj: nakladatelství JOTA

Zdánlivou banalitu kouzlení vykresluje autorka neskutečně realisticky. Svou pozornost věnuje bylinné léčbě těla i duše, která jde ruku v ruce s rozšířeným koloniálním křesťanstvím. Víra v boha se doplňuje s bylinnou léčbou. Výstižně popsané prostředí hladem sužované Lusaky, přeplněné kostely nezávislých církví spolu s neuvěřitelnými příběhy zachránců a léčitelů daly vzniknout zajímavému vyprávění, na jehož realitu si musí názor udělat každý sám.

Kniha je doplněna pěknými ilustracemi a sérií barevných fotografií, dokreslující děj cestopisu a umocňující sílu a pravdivost zážitku. Je nutné se zaobírat tím, že Afričané, jako ostatně všichni na světě, svalují své bolesti a problémy na nadpřirozené síly, neúprosný zlý vítr? Taková síla imaginace nás jednoduše osvobozuje od viny a zodpovědnosti.

Můj soused je čaroděj
Autor: Kateřina Mildnerová
Počet stran: 160 + 16
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2011
Běžná cena: 258 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestopis Můj soused je čaroděj vás zavede mezi léčitele do Zambie