Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Čeští, slovenští a polští filmaři se setkají v Těšíně a Cieszyně

Redakce

Redakce

27. 4. 2010

KukyV rámci akce Setkání na hranici v polském Cieszyně a Českém Těšíně se představí šestnáct filmových projektů v produkci, deset filmů sezóny 2009/2010. Účast přislíbilo více než padesát hostů (producentů, režisérů nebo distributorů) z Česka, Slovenska a Polska. Akce se již podruhé stane součástí přehlídky Kino na hranici.

Kuky se vrací Zdroj: www.sverak.cz

Kuky se vrací Zdroj: sverak.cz

Setkání, které se koná díky podpoře Polského institutu filmového umění (Polski Instytut Sztuki Filmowej), začne v pátek 30. dubna a potrvá do 2. května. Filmy budou prezentovány ve Slezském zámku umění a podnikání, panelová diskuze se bude konat v kinu Piast v Cieszyně.

Nový film Jana Svěráka nebo plány Alice Nellis

Celá akce začne prezentací úryvků celovečerních filmů a dokumentů vzniklých v uplynulé sezóně ve všech třech zemích, přičemž z českých a slovenských filmů dostanou šanci ty, které zatím v Polsku nebyly k vidění. Mezi ně patří mimo jiné nejnovější film Jana Svěráka Kuky se vrací, který bude  mít světovou premiéru na letošním festivalu v Karlových Varech, nový film tvůrců Českého snu Víta Klusáka a Filipa Remundy s názvem Český mír, Osadné Marko Škopa nebo Dvojka Jaroslava Suita.

Petr Zelenka Zdroj: kinosvetozor.cz

Petr Zelenka Zdroj: kinosvetozor.cz

Druhý den Setkání je věnován prezentaci filmů ve fázi produkce, mezi něž patří projekty Petra Zelenky, Sławomira Fabického, Juraje Nvoty, slovenského dokumentaristy Jaroslava Vojtka, Agnieszky Holland, Leszka Wosiewicze a Alice Nellis. Tématem třetího, závěrečného dne budou začínající tvůrci.

Smysl Kina na hranici

Podle ředitelky přehlídky Kino na hranici Jolanty Dygoś je smyslem celého projektu propagace české a slovenské kinematografie mezi polskými diváky a snaha pomoci jim na plátna polských kin, a také zvýšení zájmu o polské filmy mezi českými a slovenskými distributory. Těšín by se podle ní měl stát místem, kam přijíždějí filmoví profesionálové ze všech tří zemí, kteří zde navazují nové vztahy a hledají finanční podporu pro své projekty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čeští, slovenští a polští filmaři se setkají v Těšíně a Cieszyně