Menu
TOPZINE.cz
Sport

Čeští atleti vezou z halového ME v Paříži čtyři medaile

Martin Slabý

Martin Slabý

7. 3. 2011

Jako velmi úspěšné se dá hodnotit představení českých atletů na halovém mistrovství Evropy, které se o víkendu uskutečnilo v Paříži. Zpátky do vlasti se vrátí s bilancí čtyř medailí a několika dalších umístění těsně pod stupni vítězů.

Petr Svoboda

Překážkář Petr Svoboda se v Paříži radoval ze zisku zlaté medaile Zdroj: topathletics.org

Do Paříže odletěli uspět. Cestu za tímto cílem načal už v pátek překážkář Petr Svoboda. Čeští fanoušci měli určitě v paměti loňské mistrovství Evropy v Barceloně, kdy si Svoboda běžel pro zlatou medaili, ale na sedmé překážce škobrtl a skončil v poli poražených. Nic takového však ve Francii nedopustil a doběhl si pro vytoužené zlato. Přesto mohla přijít komplikace. Opakované záběry ukázaly, že vedoucí muž letošních evropských tabulek těsně před cílem vyšlápl z dráhy. Hrozba diskvalifikace se však brzy rozplynula, když Francouzi, srozuměni s pravidly, ani nepodali protest. Svoboda se totiž proti regulím neprovinil, neboť při vyšlápnutí nepřekážel jinému běžci.

„Mám první velkou zlatou medaili. Je to zatím můj nejkrásnější den atletické kariéry, ale věřím, že přijdou i krásnější. Dalším cílem je finále na MS v Daegu,“ připomněl zlatý evropský medailista druhou velkou atletickou akci tohoto roku.

Páteční program rozjela velmi dobře i vícebojařka Zuzana Hejnová. Původním povoláním překážkářka odstartovala pětiboj osobním rekordem na šedesátku překážek, který jí stačil na druhé místo. Osobák si udělala i ve výšce, přesto klesla na čtvrté místo. Stále ale byla na dohled medailím. Pak však přišel na řadu vrh koulí, tedy její neoblíbená disciplína. I tam si sice překonala svůj rekord, propadu na sedmou příčku se ale neubránila. Pád o další tři místa přišel po skoku do dálky. Vítězná osmistovka posunula Hejnovou na konečné sedmé místo.

„Sedmé místo v Evropě je ale taky pěkné. Neměla jsem žádná očekávání a říkala jsem si, že když si dám osobák, že budu naprosto spokojená.“ Z Paříže tedy Zuzana Hejnová může odlétat s dobrým pocitem. Bodovým součtem 4453 bodů si své maximum totiž opravdu vylepšila. Sedmá skončila i překážkářka Lucie Škrobáková na šedesátce.

Sobota přinesla české výpravě hned několik radostí. První velké medaile se od bronzů na olympiádě a mistrovství světa v roce 2004 dočkal výškař Jaroslav Bába, jehož hladkou cestu přes všechny postupné výšky zastavila až meta 236 cm. Zlatou medaili mu pak uzmul Rus Uchov, který přeskočil 238 cm. Do finále dálkařů se probojoval Roman Novotný a nakonec skončil na osmém místě.

Nejpříjemnějším překvapením v českém týmu se stala Denisa Rosolová. Bývalá dálkařka, která se ale v poslední době přeorientovala spíše na běh na 400 metrů, ukázala záda všem finálovým soupeřkám a časem 51,73 vylovila ze Seiny nejneočekávanější medaili pro české barvy. „Chtěla jsem čas pod 52 sekund a stříbro, ale podařilo se ještě něco navíc,“ zářila novopečená mistryně Evropy Rosolová.

Šebrle sbírá medaile i v šestatřiceti

Roman Šebrle a Denisa Rosolová

Medailisté Roman Šebrle a Denisa Rosolová Zdroj: topathletics.org

V sobotu rozjeli svou soutěž i sedmibojaři. A výborně si počínal Roman Šebrle. Šestatřicetiletý světový rekordman, který se na evropský šampionát kvalifikoval na poslední chvíli, zato nejlepším evropským výkonem sezóny. Osobní nejlepší výsledek roku si udělal hned na úvod v šedesátce (7,06 s). Se 759 centimetry v dálce však už spokojen nebyl. Průměrnými pak byly výkony v kouli a výšce, i tak ale Šebrle po prvním dnu vedl o jednatřicet bodů před druhým Kravčenkem z Běloruska.

Právě Kravčenko nakonec Šebrleho o zlato připravil. V neděli měli vícebojaři na programu poslední tři disciplíny – šedesátku překážek, skok o tyči a závěrečný běh na jeden kilometr. Překážky pokořil v čase 8,08, což byl jeho nejlepší halový výkon za posledních pět let, a udržel vedení. To ztratil až v tyči, kde se přenesl přes laťku ve výšce 490 cm, zatímco jeho největší soupeři, Francouz El Fassi a zmiňovaný Kravčenko, přelétli 500 respektive 520 cm. Do hry o medaile se navíc vložil výtečný tyčkař Sintnicolaas. Nizozemec tyčkařskému sektoru suverénně vládl, když zdolal 550 centimetrů. V závěrečném dramatickém kilometru Šebrle sice doběhl za Sintnicolaasem, ale výsledná ztráta v běhu mu v celkovém součtu o tři body zajistila bronzovou medaili.

„Nevěřil jsem, že se mi podaří bronz. Bylo mi jasné, že soupeři jsou skvělí běžci. Ale řekl jsem si, že v závěru na posledních 200 metrů ze sebe vydám všechno. A to jsem i udělal, jsem hotový, ale šťastný, popisoval své pocity bronzový Šebrle.

Posledními zástupci v nedělním menu byli tyčkařka Jiřina Ptáčníková a půlkař Jakub Holuša. Ptáčníková se spokojila se čtvrtým místem za 460 cm, když na medaili bylo potřeba o pět čísel víc. Holuša se od startu pohyboval na chvostu startovního pole, v závěru však zrychlil a od medaile ho na pátém místě dělilo jen devět setin sekundy.

Ale abychom se nevěnovali jenom českým atletům, zmiňme na závěr i jednu událost bez české účasti. Z ostatních soutěží nejvíce zaujal halový světový rekord domácího Teddyho Tamgha, kterého zřejmě i bouřlivá atmosféra v pařížské hale Bercy donesla až do vzdálenosti 17,92 metru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čeští atleti vezou z halového ME v Paříži čtyři medaile