Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cesta do USA se prodraží, Washington zpoplatní vstup pro turisty

Zuzana Černá

Zuzana Černá

26. 8. 2010

Spojené státy americké zavádí od 8. září poplatek za registraci do elektronického systému cestovní autorizace (ESTA), který je povinnou součástí cesty do USA pro všechny české turisty. Změna se dotkne více než 50 tisíců českých turistů ročně. Jako důvod USA uvádí potřebu pokrytí administrativních nákladů na správu systému.

FOTO: Las Vegas

Las Vegas, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Poplatek se bude platit během registrace kreditní kartou prostřednictvím webové stránky www.pay.gov. Platit budete moci také debetní kartou, u kterých nemusíte zadávat PIN kód. O svá osobní data se ale bát nemusíte. Pay.gov používá pokročilý šifrovací systém k ochraně peněžních transakcí po celou dobu přihlášení žadatele. Data, která do systému vložíte, zůstanou při prohlížení profilu skrytá. USA zvažuje do budoucna i další způsoby placení.

Cestovní autorizace ESTA, které již byly vydané, zůstávají platné až do doby jejïch vypršení nebo do vypršení platnosti cestovního pasu.

Poplatek se bude skládat ze dvou částí:
– Náklady na zpracování –  všem žadatelům o elektronickou cestovní autorizaci bude účtován poplatek ve výši čtyř dolarů za zpracování žádosti
– Poplatek daný zákonem na podporu cestovního ruchu (Travel Promotion Act, TPA) –  pokud je žádost schválena a žadatel obdrží souhlas k cestě do USA v rámci bezvízového programu,
bude z kreditní karty žadatele odečteno dalších deset dolarů. Pokud je ESTA zamítnuta, žadateli je účtován pouze poplatek za zpracování žádosti.

Formuláře mizí, ale ne všechny

Další novinkou je konec povinného vyplňování příletových a odletových formulářů pro pasažéry cestující v rámci programu bezvízového styku. Všichni návštěvníci, kteří zatím vízovou povinnost mají, musí i nadále imigrační formulář vyplnit. Ať tak či onak, formulář celní deklarace vás na letišti nemine.

Čeští turisté mohou využívat bezvízový systém ESTA od 17. listopadu 2008. Díky němu navštívilo vloni USA více než 50 tisíc českých turistů, což znamenalo meziroční nárůst o 40 procent. USA každoročně navštíví více než 50 milionů zahraničních turistů a země je tak po Francii druhou nejnavštěvovanější turistickou destinací na světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cesta do USA se prodraží, Washington zpoplatní vstup pro turisty