Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Českým kempům odzvonilo. Loni postavilo stan nejméně táborníků od roku 2002

Tomáš Miška

Tomáš Miška

11. 3. 2011

Je smutným faktem, že se za posledních pár let rapidně snížil počet návštěvníků tuzemských kempů. Pokles o neuvěřitelných 37% naznačuje zájem o kvalitnější ubytování a služby.

FOTO: Ilustrační foto, stan

Ilustrační foto, stan, Zdroj: sxc.hu

Majitelé kempů už jen vzpomínají na časy minulé, kdy v roce 2004 ve svých kempech ubytovali rekordních 1,3 miliónu turistů, z toho bylo 1,2 miliónů Čechů. Oproti tomu vloni rozložilo svůj stan v některém z mnoha areálů kempů pouhých 820 tisíc hostů. Ani opětovná snaha o vylepšení poskytovaných služeb nepřesvědčila rekreanty o návratu k přírodě.

Nejsme to jen my, Češi, kdo ztrácí zájem o kempování v přírodě. Počty zahraničních turistů také klesají.

Nejčastějšími návštěvníky stále zůstávají (údaje za rok 2010):

Holanďané (26 tisíc osob)
Poláci (9 tisíc osob)
Slováci (7 tisíc osob)

Paralelně s poklesem zájmu se snižuje i počet otevřených kempů u nás. Podle analýzy ČSÚ za poslední čtyři roky bylo zavřeno přes 30 kempů z celkového počtu 516. Největší popularitě se stále těší tábořiště v Jihočeském kraji a na Šumavě, a to v počtu 142 otevřených zařízení.

“ Češi jsou národ, který vždy rád jezdil do kempů. Z údajů za posledních 10 let je však zcela zřejmé, že důvodem byla především naše nízká životní úroveň a tím cenová výhodnost kempů, nikoliv skutečný zájem o tento druh trávení dovolené. Spolu se zvyšující se životní úrovní našich občanů totiž Češi již začínají žádat vyšší standard ubytování a klientů klasických kempů tak trvale prudce ubývá,“ soudí mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), Tomio Okamura.

A přitom je tak jednoduché postavit si střechu nad hlavou!

Podle všeho je jediným řešením oživit tradici kempování změnou současné strategie, která nikam nevedla. Český národ vnímal vždy kempy jako nejlevnější typ ubytování a strávení laciné dovolené. Avšak i v naší krajině jde ruku v ruce se zvyšováním životní úrovně i pohodlí a komfortní služby. Nabízí se řešení v podobě investice do stávajících zařízení a změna na atraktivní alternativu ubytování 3* standartu.

Jedinou nadějí, jak obstát v silné konkurenci luxusnějších ubytovacích zařízení, je nabídnout stále bohatší a náročnější české společnosti atraktivní doprovodné služby, zajímavý kulturní program pro každou věkovou kategorii, použitelné sociální zázemí, pěknou hospůdku. Neměl by chybět ani bazének nebo hřiště, večerní táborák s písničkami nebo grilování.

Minulý rok využilo všech českých ubytovacích zařízení celkem 5,87 miliónů tuzemských turistů, z čehož vyplývá 12 % dovolených strávených pod stanem v některém z mnoha kempů.

I přes trvalý pokles návštěvnosti jsou kempy stále vyhledávány milovníky přírody a nadšenci tuláckého života pod širým nebem. Možná je nejvyšší čas připomenout lidem, proč se vlastně kempuje, kde je skrytá podstata soužití s přírodou.

Kam zmizel plápolající oheň pod širou hvězdnou oblohou, silueta plátěného přístřešku, poetická noc na měkké zemi za zvuků kytary, brnkající svou tuláckou symfonii?

[poll id=“60″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Českým kempům odzvonilo. Loni postavilo stan nejméně táborníků od roku 2002