Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Český návrhář Martin Havel a jeho móda vás zaručeně okouzlí

Redakce

Redakce

20. 11. 2010

FOTO: Martin Havel - portrétOblékat se v obchodech s konfekcí je sice jednoduché a málo nákladné, ale na druhé straně trochu nudné a masové. Objevte s námi modely nadějných českých návrhářů a najděte oblečení, kterým se vám podaří dokonale vyjádřit svou osobnost. O to v módě přece jde. Dnes vám představíme mladého návrháře Martina Havla.

FOTO: Martin Havel - portrét

Martin Havel portrét, Zdroj: archiv M. Havla

Je absolventem pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a také držitelem ceny Talent sezóny jaro 2007 za kolekci Horizontal Line, která se uděluje v rámci Prague Fashion Week. Toto ocenění obhájil i se svou následující kolekcí.

Při vytváření oblečení se Martin Havel zaměřuje nejen na efekt, ale je pro něj důležité i pohodlí a „nositelnost“ v běžném životě. Navrhuje oblečení jak pro ženy, tak pro muže. Kolekce pro sezónu podzim/zima 2008 „ONO TO JE ONO!“ byla plná nádherných šatů z krásných materiálů a střihů, které zeštíhlují.

FOTO: Kolekce od návrháře Martina Havla

Na jaro/léto 2010 se Martin Havel zaměřil spíše na jednoduchost a čisté linie a vytvořil kolekci „Václavovo XXL“ inspirovanou tradiční „šusťákovkou“, oblečením z tuzexu a asijským textilem, to vše samozřejmě v luxusnějším provedení. „Navrhl jsem pro vás luxusní, ale pohodlnou kolekci, abyste se už doma nemuseli převlékat do asijského textilu. Oděvy zvýrazní ramena, zakryjí bříško a pohodlí i luxus tak budete mít dostupný bez převlékání po celý den,“ říká o své kolekci Havel.

U jednoduchých linií zůstal, lépe řečeno ještě výrazněji je použil v aktuální kolekci „C’est une collection“, které dominují prvky pánského šatníků v černé a bílé barvě; návrhář si hrál se symetrií i asymetrií a zaměřil se na kvalitu, čistotu a detail.

FOTO: Kolekce od návrháře Martina Havla

Co Martina Havla inspiruje k tvorbě, a jak probíhá celý tvůrčí proces?

„Inspiruje mě veškeré prostředí, ve kterém se pohybuji.  Hudba, film, umění, móda, kultura, ale i různé společenské změny. Na počátku samotného tvůrčího procesu je samozřejmě myšlenka. Něco, co chci sdělit, nějaký aktuální pocit nebo nálada, které se pak odrazí v celkovém ladění kolekce. Chtěl bych, aby lidé přemýšleli nad tím, co si oblékají a jak tím ovlivňují sebe i své okolí. Je důležité, aby model „fungoval“ a byl pohodlný, výrazný a příjemný i v reálném životě,“ říká M. Havel.

A dodává: „Jen model, který má smysl také pro někoho jiného, má smyl pro mě. Pak to není jen nějaké zbytečné zboží. Konečnému výsledku ale předchází složitý proces; selektování myšlenek, rozkreslení kolekce, výběr materiálů, jeho případná úprava, konstrukce střihů, modelování, neustálý proces hledání a k tomu neustálé přemýšlení o samotném člověku, doplňcích, stylingu a celkové prezentaci.“

FOTO: Kolekce od návrháře Martina Havla

Jak se dívá na českou módu, pro koho rád navrhuje šaty a čeho by chtěl dosáhnout?

„Nedělím módu na českou a zahraniční, ale na dobrou a špatnou. Myslím, že v současném světě se už ani nedá mluvit o české módě, většinou se stejně všechno vyrábí někde jinde. Ale asi se ještě dá mluvit o nějaké české identitě, která vždy stojí u návrhu produktu. Pokud bychom se bavili o ryze české módě  – no, nevím. Dá se vůbec mluvit o české módě v zemi, kde nefunguje módní průmysl? Ale pesimista nejsem, spíš se snažím tyto nedostatky nevidět. Šaty rád tvořím pro kohokoliv, kdo mou práci dokáže zhodnotit a uznat. Samozřejmě, že mě těší, když moje modely někdo ocení a také když je nosí někdo, kdo je vidět. A nevěřím nikomu, kdo tvrdí opak. A jednou jsem někde uvedl, že mým snem je mít v každé světové metropoli alespoň jeden butik. Na tomhle snu se nic nezměnilo (smích).“

FOTO: Kolekce od návrháře Martina Havla

A co si on sám rád obléká?

„Mám rád eleganci, klasiku osvěženou nějakým detailem nebo nějak absurdně narušenou. Tak trochu je mi blízký britský drzý styl.“ Konkrétního favorita mezi jinými návrháři prý nemá, většinou se jedná o různé oblíbené kolekce v daných sezónách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český návrhář Martin Havel a jeho móda vás zaručeně okouzlí