Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Český mír na DVD: Radarový dokument, který si zamiloval i Michael Moore

Redakce

Redakce

20. 12. 2010

Jedním z nejočekávanějších českých dokumentů tohoto roku se bezesporu stal druhý celovečerní dokument Filipa Remundy a Víta Klusáka Český mír. Nejenom kvůli tomu, že od jejich prvního dokumentu Český sen uplynulo 6 let, ale zejména proto, že jejich díla pokaždé vzbuzují mnoho kontroverzních reakcí.

český mír

Menu DVD Český mír, Zdroj: DVD

Film

Obdobně jako v případě Českého snu se jedná o dokumentární komedii, jejíž pozornost se tentokrát zaměřila na mapování dění okolo plánu amerického radaru v Brdech. Po čtyři roky se autorská dvojice Klusák & Remunda snažila nezaujatým způsobem pozorovat dění okolo kauzy RADARU na obou stranách barikády (RADAR ano, RADAR ne). Oběma stranám se dostává prostoru k vyjádření jejich názorů a postojů, autoři záměrně nezasahují do průběhu událostí vlastními doprovodnými komentáři, nechávají divákovi prostor k vlastnímu pohledu na věc. Na rozdíl od předchozího snímku Český sen, Klusák a Remunda v Českém míru nevystupují, což mělo pochopitelně vliv na styl a dramaturgii tohoto filmu.

Autoři si zvolili tzv. observatorní dokumentární metodu (tzn. že například nebudou pořizovat speciální rozhovory pro tento film ve stylu zavoláme dané osobě a učiníme s ní rozhovor o radaru). Jak již ze samotného názvu metody vyplývá, spíše události pouze pozorují, nežli je inscenují a strukturují.

Tvůrci vycházeli z faktu, že kolem celé kauzy existuje tolik událostí, které se dějí samy o sobě, že postačí, když bude příběh dokumentu vystavěn pouze z toho, co se kolem děje. Mapování událostí bylo pojímáno v co nejširším rámci s ohledem na to, že tvůrci mají zálibu v paradoxu, absurditě a nadsázce, a tudíž je ponejvíce přitahují ty události, ve kterých se nejvýrazněji projevuje švejkovská povaha celé kauzy.

Podrobnější recenzi filmu naleznete zde

Ve finále tak vznikl velice svižný, komediální, až absurdní snímek, představující portrét české společnosti dvacet let od sametové revoluce.

DVD

Dokument Český mír se pět měsíců po své premiéře dostává také do podoby DVD. A jako v případě Českého snu, také Český mír vychází ve verzi bohaté na bonusový materiál. Vít Klusák, který se nyní zhostil role střihače dokumentu, připravil divákům a fanouškům filmu bonusový materiál dlouhý 65 minut.

Česko-americký mír?, Zdroj: distributor filmu

Pokud jste dokument viděli již v kinech a nabyli jste dojmu, že iniciativa PRO RADAR je poměrně upozaděná, Vít Klusák záměrně přidal do bonusů mnoho scén týkajících se právě jí. Můžete se tedy těšit na 60 minut nezařazených scén navíc, oficiální trailer k filmu, a také vyjádření Michaela Moora o tomto českém dokumentu.

Michael Moore je velkým fanouškem této filmařské dvojice a o snímku Český mír uvedl: „Snímek jsem viděl a hned jsem si ho zamiloval. Můžeme ho uvést u mě na festivalu?“ Tato nabídka přišla několik dní poté, co Michael Moore zařadil Český sen v americké rozhlasové stanici NPR mezi šest svých nejoblíbenějších filmů. Moore velmi oceňoval skvělé propojení dokumentu s komickou rovinou. Nyní uvažuje, že prosadí dokument Český mír na americkém trhu. V rámci jeho připravovaného projektu prozatím interně nazvaného dokumentární pondělky chce uvádět jím obdivované dokumenty z celého světa. Uvidíme, jak si tedy tento dokument povede ve světě, nicméně určitě by neměl ujít vaší pozornosti.

Český mír

Dokumentární/Komedie
Česko, 2010, 108 min (89 min. DVD)

Režie: Filip Remunda, Vít Klusák
Hrají:
George W.Bush, Barack Obama, Ivan Martin Jirous, Slavoj Žižek, Jan Vyčítal, Václav Moravec, Miloš Zeman, Jiří Krytinář, Jiří Lábus, Věra Chytilová

Zvuk: DD 5.1 + 2.0
Titulky:
Česky, Anglicky
Bonusy:
60 min. nezařazených scén, trailer, Michael Moore mluví o Českém míru

Hodnocení filmu: 4****

Hodnocení DVD:  4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český mír na DVD: Radarový dokument, který si zamiloval i Michael Moore