Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Český Majáles 2011: Ze studentských oslav se staly open air festivaly

Redakce

Redakce

25. 4. 2011

FOTO:MajalesK oslavám Majálesu ve velkých městech neodmyslitelně patří hudba a celodenní program. Tyto akce tradičně přitahují tisíce převážně mladých lidí, kteří se baví i po jeho skončení až do ranních hodin. A kdy, kam a za čím vyrazit letos?

FOTO:Majales

Majáles je oblíbenou akcí studentů, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Pražská Stromovka se rozvlní v rytmu známých českých kapel i těch méně známých studentských 6. května. Kromě toho se již během dubna koná několik studentských akcí, které vyvrcholí právě první květnový pátek v podobě velkého open-air festivalu.

V Brně se tato akce uskuteční již 29. dubna. Ale pozor, z tradičního místa konání Velodromu se přesunuje do Sportovního areálu Hněvkovského v Komárově, kde je mnohem více prostoru.

Kdy a kam na studentský fest?

27. dubna – Ústí nad Labem

27. dubna – Ostrava

29. dubna – Brno

29. až 30. dubna – Plzeň

2. května – Olomouc

4. května – Ostrava (VŠB-TUO)

5. května – Brno (VUT)

6. května – Praha

Plzeňský Majáles je tentokráte rozdělen do dvou dnů. 29. dubna proběhne volba krále Majálesu a 30. dubna se všichni rozvlní na open-air festivalu.

Každý Majáles většinou startuje studentskou slavností v podobě pestrobarevných průvodů městem, zábavních programů, kláním králů, ve kterém se školy utkají o nadvládu nad všemi školami ve městě, a pokračují hudebními festivaly.

Kde se vzal Majáles?

FOTO: MajalesHistorie Majálesu sahá až do doby Římské říše, a dokonce se o tomto původně pohanském svátku zmiňuje i Alois Jirásek ve svých Filosofských spisech. Ve druhé polovině dvacátého století měly Majálesy sociální i politické podtexty. V období komunismu se těmito slavnostmi protestovalo proti režimu, a proto byly také majálesy v období normalizace zakázány a potlačovány.

Od počátku minulého století se tyto studentské oslavy příchodu jara staly neodmyslitelnou květnovou událostí každého většího města. Po České republice se však koná i mnoho komornějších Majálesů, které jsou součástí tradic místních gymnázií.  V dopoledních hodinách se uspořádá průvod masek, který je završen volbou krále Majálesu. Po tomto průvodu následuje prezentace různých studentských dovedností, konají se soutěže a hrají místní kapely.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český Majáles 2011: Ze studentských oslav se staly open air festivaly