Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Český lev 2010 je plný novinek. A provázet jím bude Jan Budař

Tisková konference Českého lvaBěhem letošního předávání Českých lvů se setkáme s větší propagací českých filmů a také většího napětí. Bude to způsobeno změnou systému v nominacích ze tří na pět snímků, dočkáme se ale i dalších změn.

Tisková konference Českého lva

Tisková konference Českého lva, Zdroj: kinobox.cz

Předávání výročních filmových cen Český lev přichází od letošního roku s řadou novinek. Jedna z nich je rozšíření nominací ze tří na pět v každé kategorii, s čímž kdysi Čeští lvi začínali. Slovy Petra Vachlera, ředitele české filmové a televizní akademie (ČFTA): „Chtěli jsme ukázat širší vkus akademiků, udělat Českého lva pestřejšího a propagovat víc kvalitních českých filmů.“

Na nominačním večeru sice bude vyhlášeno pět nominací, ale videoprojekce na hlavním večeru představí už jen tři nejlepší. Petr Vachler dodává: „Opět to podle nás přinese hned několik pozitiv: akademici mají ve druhém kole hlasování širší výběr, protože vybírají ze všech pěti nominací, čímž se – aspoň doufám – zvýší objektivita výsledku. Navíc nám tento systém pomůže gradovat napětí: 5. února na nominačním večeru vyhlásíme pět nominovaných, 5. března na hlavním večeru představíme tři nejlepší a hned na to vyhlásíme vítěze.“

Nadějní studenti

Další novinkou je cena pro nejlepšího studenta. Vůbec poprvé se letos bude udílet Cena Magnesie za nejlepší studentský film. Akademie oslovila tuzemské filmové školy i největší festivaly, aby jim poslaly své tipy. Pět nejlepších pak mezi nimi hledala desetičlenná komise složená ze členů ČFTA, byli mezi nimi mj. výtvarnice a režisérka Michaela Pavlátová, kameraman F. A. Brabec, scenárista Robert Geisler či režisér Jiří Strach. Vítěz pak bude odměněn finanční prémií ve výši 100 tisíc korun.

Jan Budař

Herec a moderátor Jan Budař

Nominační večer budou 5. února na programu ČT2 uvádět herci Jakub Žáček a Marek Daniel, průvodce hlavním večerem 5. března na ČT1 bude čtyřnásobný držitel Českého lva Jan Budař. Autorsky bude na hlavním večeru spolupracovat i scenárista a režisér Marek Najbrt (Mistři, Protektor), držitel dvou Českých lvů.

Letos se o České lvy uchází 21 hraných a 15 dokumentárních snímků. Možná teď kazím překvapení, ale názvy filmů, které s největší pravděpodobností na nominačním večeru uslyšíme, budou Občanský průkaz, Pouta, Největší z Čechů či Kuky se vrací. Zde jsou některé nominace vyhlášené na tiskové konferenci.

Cena Magnesia za nejlepší studentský film:

Graffitiger (Libor Pixa)
Občan Kopas (Vojtěch Moravec)
People Involved (Jan Těšitel)
Příznaky (Tomasz Winski)
Půlnoc (Klára Tasovská)

Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film:

Kuky se vrací
Největší z Čechů
Občanský průkaz
Pouta
Přežít svůj život

Český lev za nejlepší zahraniční film:

Bílá Stuha
Imaginárium dr. Parnasse
Muž ve stínu
Počátek
Seriózní muž

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český lev 2010 je plný novinek. A provázet jím bude Jan Budař