Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Český Krumlov, město jako z pohádky. Foto uvnitř!

Redakce

Redakce

4. 3. 2010

cesky-krumlov-1Český Krumlov, město ležící v jižních Čechách. Jedinečné svým historickým centrem, kterému vévodí státní hrad a zámek Český Krumlov s nejstarším barokním divadlem na světě. Celé centrum je také zapsáno na seznamu památek UNESCO. Ne každý zná Český Krumlov v zimě, kdy město nepřetéká turisty a při zimních procházkách skrz zámek si teprve může vychutnat tu pravou magickou atmosféru.

Český Krumlov, Foto: Doris Weiglová, topzine.cz

Foto: Doris Weiglová, Topzine.cz

Historie města Český Krumlov

Název města je odvozován z německého výrazu Krumme Aue, což znamená Křivý luh. Tento název vznikl z tvaru území, na kterém město leží, a to konkrétně zakřivení řeky Vltavy. V 9. století patřilo území Slavníkovcům, kteří byli roku 995 vyvražděni Přemyslovci, po nichž město získali Vítkovci. Roku 1179 se v jižních Čechách usadil Vítek z Prčice, který svůj majetek rozdělil mezi své čtyři syny – Jindřicha z Hradce, Vítka II., Vítka III. a Vítka IV. Takzvané Dělení růží můžeme shlédnout na obraze, který je umístěn na zámku a který vysvětluje, jaké državy ten či onen syn získal.

Okolo roku 1253 začalo vznikat město Český Krumlov. Samotné město Český Krumlov vznikalo v určitých etapách. Jako první vznikla část Latrán. Druhá část města vznikla tzv. na zelené louce a to okolí náměstí. Druhá strana přes řeku od Latránu. První písemné zmínky o skutečném městě jsou z roku 1309.

Největší rozkvět zažilo město za Rožmberků

Po vymření krumlovské větve Vítkovců připadl Český Krumlov Rožmberkům. Během jejich vlády město zaznamenalo největší rozkvět. Petr I. z Rožmberka založil v Krumlově například kostel sv. Víta. Během vlády Oldřicha II. z Rožmberka došlo k územnímu rozmachu panství. Renesanční podobě můžeme nejvíce poděkovat Vilému z Rožmberka, který v 16. století inicioval přestavby města do renesanční podoby a nechal sjednotit Latrán a Staré město. Poslední Rožmberk, Petr Vok z Rožmberka, byl nucen roku 1601 postoupit Krumlov císaři Rudolfovi II. Habsburskému. Roku 1622 město udělil rodu Eggenberků. Po jejich vládě sem nastoupil rod Schwarzenberků a v té době se Krumlov zařadil do předních míst šlechtických sídel v Evropě.

Od 19. století se kromě několika změn, jako zrušení hradeb a bran žádné větší změny neudály. Centrum města si zachovalo svou historickou podobu, kterou si hýčká do teď.

Foto: Doris Weiglová, Topzine.cz

Foto: Doris Weiglová, Topzine.cz

Český Krumlov je oblíbeným místem pro turisty, ale i romantiky, kteří si chtějí vychutnat nádhernou atmosféru za podpory historie. Spousta malebných hospůdek, obchůdků, pensionů či hotelů, jsou vždy příjemným útočištěm pro všechny návštěvníky. Během letní sezóny určitě stojí za návštěvu hrad a zámek s medvědy v příkopu, zámecká zahrada, ve které se nachází otáčivé hlediště, či projížďka po řece Vltavě. Avšak i v zimě má toto město svou neopakovatelnou atmosféru. Noční procházky zasněženým městem jistě stojí to.

V jakémkoli ročním období je možné procházet skrze zámek. V létě se zde konají Slavnosti pětilisté růže, které určitě stojí za navštívení. Kdo by netoužil se alespoň na chvíli vrátit do minulosti a procházet se v historických kostýmech? A když už ne v nich, tak alespoň sledovat ostatní, vidět Turnaj růží či si prohlídnout průvod a do toho ochutnat nějakou středověkou dobrotu či mok. Město Český Krumlov je prokřižované spoustou legend. Od legendární Bílé paní až po legendy jednotlivých domů historického centra. Na každého pak samotné město působí tajemně a magicky.

Nejen samotný Krumlov, ale celé okolí stojí za shlédnutí. Na výlety se dá jet do nedaleké Zlaté Koruny, kde je klášter, či do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, na hrad Rožmberk, zříceninu hradu Dívčí Kámen, nebo zavítat k přehradní nádrži Lipno, kde si člověk může vychutnat šumavskou přírodu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cesky-krumlov/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český Krumlov, město jako z pohádky. Foto uvnitř!