Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Český filmový plakát již po jedenácté!

Redakce

Redakce

24. 3. 2010

ziegler-1Další výstava v rámci cyklu Zlatá éra českého filmového plakátu, kterou pořádá kino Světozor a Filmová Galanterie Terryho ponožky, bude věnována Zdeňku Zieglerovi a odstartuje již 30. března 2010 v 18.00 vernisáží za osobní účasti samotného autora.

Zdroj: graphis.com

Český filmový plakát Zdroj: graphis.com

Pro mnohé z naší mladé generace je pojem český filmový plakát neprobádaná oblast a jméno Zdeněk Ziegler nám možná nic neříká, stejně tak jako filmy, pro které tento významný český architekt, typograf, výstavní a grafický designér vytvořil svá nezapomenutelná díla. Nejen pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o autorovi plakátů k filmovým klasikám,  jako je Psycho, Motýlek, Tenkrát na západě, Šakal nebo West Side Story, ale i pro všechny milovníky výtvarného umění je určena výstava, kterou pořádá kino Světozor a Filmová Galanterie Terryho ponožky.

Zdeněk Ziegler se narodil 27. října 1932 v Praze. Vystudoval fakultu architektury ČVUT v Praze a od 90. let působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde v letech 2000-2003 zastával funkci rektora. První zakázky na grafický design získal  koncem padesátých let, kdy vytvářel vstupy do sportovního vysílání České televize a začal pracovat na prvních plakátech. Svůj první filmový plakát vytvořil v roce 1962, a to k filmu Křik. Od té doby má na svém kontě kolem tří set dalších plakátů (nejen filmových, ale i divadelních a výstavních). V devadesátých letech spolupracoval s Divadlem za branou a Národním divadlem a podílí se, mimo jiné, na grafickém designu Národní galerie v Praze.

Plakát k filmu Kočár do Vídně Zdroj: terryhoponozky.cz

Plakát k filmu Kočár do Vídně Zdroj: terryhoponozky.cz

Český filmový plakát na odiv

Dnes už tradiční cyklus autorských výstav Zlatá éra českého filmového plakátu si dává za cíl seznamovat širokou veřejnost s významnými  představiteli tohoto odvětví výtvarného umění. První výstava proběhla v prosinci 2006 a představila dílo Petra Ploše. V následujících čtyřech letech se návštěvníci mohli setkat s filmovými plakáty mnoha dalších českých výtvarníků.

Nezapomeňte tedy v úterý 30. března 2010 v 18.00 navštívit vernisáž v kině Světozor, kterou osobně uvede Zdeněk Ziegler, nebo navštivte následnou výstavu jeho tvorby, jejíž kurátorem je Dušan Brozman a která potrvá do 30. května 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český filmový plakát již po jedenácté!