Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Český film v deskové hře vygraduje zábavu na maximum

Redakce

Redakce

1. 12. 2010

Není potřeba být zanícený patriot na obdivování filmů české produkce. Vždyť jen kolik hlášek a známých scének přijde člověku v běžném životě v různých situacích na mysl, ale často je nelze vhodným způsobem ventilovat. Konečně se však objevilo na trhu něco, co úžasně vyplňuje mnoha lidmi pociťovanou mezeru v oblasti zábavy. Kombinace českého filmu a deskové hry.

Obal hry Český film, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

S velmi dobrým a chvályhodným nápadem originální deskovky nepřišel nikdo jiný než společnost Albi. Navázala tak na svou řadu vzdělávacích her, mezi které patří Svět nebo Evropa, Slovensko a Česko. Je pravda, že od těch předchozích se Český film podstatně odlišuje co do obsahu, který v tomto případě není tak širokého spektra a nadnárodního charakteru. Na druhou stranu nutno podotknout, že formální stránka zůstává totožná.

V praxi to znamená, že princip hry, její postup i druh komponent jsou vlastně úplně stejné, jako třeba u zmíněné hry Svět. Hrací deska je opět z tvrdého kartonu čtvercového tvaru a složená ze čtyř rozkládacích částí, trasa klasických figurek vede kolem dokola a z rohových polí do středu a opět na každém poli čeká hráče jedna otázka z příslušného okruhu. Pokud na ní odpoví správně, dostane žeton, a nasbírá-li všech šest žetonů různých barev (tedy ze všech oblastí), může se vydat na symbol v rohu a od něj už bez kostky do cílového středu. Zkrátka přesně tak, jako u dalších her ze série.

Rozbalená hra Český film, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

V porovnání se Světem spočívá rozdíl v barevném provedení a motivu hrací desky a karet s otázkami a odpověďmi, což je pochopitelně nejen logická, ale i žádoucí odlišnost. Znamená to, že v rozích a uprostřed (s nápisem „Filmový expert), se namísto ikony letadla vyskytuje obrázek kamery postaršího typu. Stejně tak panuje rozdílnost v obsahu otázek a jednotlivých okruhů. Ty zahrnují: Film do roku 89, Film po roce 89, Tvůrce a herce, Večerníčky a pohádky, Filmové hlášky a Různé. Skutečně dost široká nabídka na to, aby se každý alespoň někde, jak se říká, našel.

Rozehraná hra Český film, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Člověk, kterého deskové hry a i český film ve své faktické podobě opravdu baví, bude pravděpodobně zcela spokojen s touto verzí hry, přestože v souvislosti s předchozí sérií ve svém principu nenabízí žádné závratnější inovace. Náročnější a série znalejší jedinec by však mohl být již trochu rozmrzelý z určitého stereotypu. Ovšem i na tuto hrozbu společnost Albi pomyslela. Český film totiž není jen jedna hra, ale vlastně dvě.

Převodník kostky u party verze, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Fakt, že karty s otázkami a odpověďmi jsou potištěny na obou stranách, už není žádnou novinkou. Málokdo by ale nejspíš čekal, že v tomto případě má oboustranný potisk i hrací deska. Na jedné straně najde hráč základní verzi, o které byla dosud řeč, ale druhá stránka tentokrát nezeje prázdnotou, resp. nevýraznými motivy pozadí, nýbrž obsahuje novou a originální party verzi.

Část party verze hry, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Rozdíly jsou zjevné na první pohled. Trasa tentokrát není tak geometricky rovná, ale klikatá s velmi patrným cílem. Cesta k němu je na různých místech vtipně pojmenovaná a dává hráči na srozuměnou, že ve hře se musí vcítit do role začínajícího herce, jehož cílem je postupně vybudovat vysněnou kariéru a vstoupit do síně slávy. Proto zde startuje jakožto bezvýznamné křoví, později si střihne roli v reklamně na prací prášek, potom dokonce ve filmu Malé pívo.

Rozehraná party verze hry, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Na hrací desce je kromě jednotlivých polí vytyčené místo na balíčky karet s otázkami a s úkoly a místo na odkládání těchto karet. Také vysvětlení významu polí a převodník kostky lze nalézt přímo na ploše. Kostka v tomto případě už neurčuje směr a rychlost postupu, ale okruh otázky, na kterou bude hráč odpovídat, stoupne-li na vědomostní políčko. Ostatní typy polí již nepředstavují povinnost zodpovědět otázku, ale splnit úkol, a to mluvení, pantomimu anebo kreslení. Zvláště u pantomimy by mohla nastat situace, kdy bude jedinec potřebovat k předvedení slova na kartě parťáka, a jistě také proto se tato party verze hraje nejméně ve čtyřech lidech, a zároveň v družstvech minimálně dvou členů.

Úkol z kreslení v praxi, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Nakonec nelze zapomenout podotknout, že tato verze má o jednu herní komponentu navíc – přesýpací hodiny. Nelze pochopitelně očekávat ruční řezbářskou práci z mahagonového dřeva a broušeného skla; hráč se v tomto případě musí spokojit s plastem. Nicméně pro hru to nepředstavuje prakticky žádnou vadu na kráse. Svůj účel, tedy odpočítávání spoluhráčova času na uhádnutí pantomimy, kresby či výkladu, plní bezvadně a představují pro už beztak chytlavou hru zajímavé zpestření.

Komponenty hry Český film, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Deskovka Český film má obrovský potenciál zaujmout širokou vrstvu lidí; snad jen vyjma těch, kteří tematiku prostě nemusí. Těch ale není tak moc a naopak lze z blízkého okolí soudit, že mnoho mladších i starších se přímo těší, až se budou moci pochlubit se svým specifickým druhem znalostí, a to ještě tak příjemnou a lákavou cestou. Výrazné zápory by se musely odněkud pracně dolovat, kdežto lákadel a kladů je víc, než se vejde do krabice od této deskovky.

Název hry: Český film – otázky a odpovědi
Typ hry: Desková, znalostní, společenská, rodinná
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 649 Kč
Počet hráčů: 2 – 6 (party verze 4 – 12)
Hrací doba: cca 45 min
Doporučený věk: 12 +

Hodnocení: ***** (90 %)

Klady:
Velká variabilita – pokaždé jiné otázky
Zábavné úkoly
Podporuje myšlení a rozšiřuje všeobecný přehled v oblasti českého filmu
Jednoduchá pravidla
Vysoká chytlavost

Zápory:
Vysoká pravděpodobnost brzkého poničení hrací desky v ohybech

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český film v deskové hře vygraduje zábavu na maximum