Menu
TOPZINE.cz
Zpravodajství

Českou republikou se v noci přehnala vichřice. Shodila i vánoční strom

ČTK

ČTK

30. 11. 2015

Jižní Čechy zasáhl v noci na dnešek silný vítr. Jeho rychlost přesahuje 25 metrů za sekundu, což je vichřice. Nejsilnější fouká v Kocelovicích u Blatné a na šumavském Churáňově. Český hydrometeorologický ústav v Praze vydal varování před větrem a zvýšenou hladinou řek v celých Čechách, řekla ČTK Lenka Plášilová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

vitr_spadly_strom_pocasi_krajina

ilustrační foto, Brenda Carson / Shutterstock.com

„Podle Beaufortovy stupnice se jedná o silnou vichřici. Nejsilnější vítr fouká v severní části jižních Čech, zejména na Písecku,“ uvedla Lenka Plášilová. Obdobná situace je ale v celých jižních Čechách. V Kocelovicích dosahuje rychlost větru 28 m/s. Na Churáňově 25 m/s. Hodnoty nad 20 m/s znamenají vichřici. Vichřice zatím velké škody nezpůsobila, hasiči odtraňovali popadané stromy.

„Hladiny řek jsou zatím v normálu. Předpokládáme, že na první, tedy nejnižší povodňový stupeň se dostanou k večeru,“ uvedla Plášilová. Hladina by měly nejvíce stoupnout na Vydře, Křemelné, dále po směru Otavy až do Horažďovic. Stav bdělosti bude pravděpodobně platit i na Vltavě nad Lipnem.

Podle Správy a údržby silnic v jihočeském kraji jsou silnice mokré, ale všechny sjízdné bez problémů. Jihočeští hasiči od třetí hodiny ráno odstraňovali asi dvacet stromů, které bránili na silnicích v průjezdu. „Nejčastěji jsme měli problémy na Českokrumlovsku a Písecku,“ uvedla Vendula Matějů, tisková mluvčí jihočeských hasičů.

Výstraha meteorologů platila do 09:00. „Pravděpodobně ji ale budeme prodlužovat. Během dne se vítr trochu uklidní, v noci ale začne silně foukat znovu,“ podotkl meteorolog. Kromě Krušných hor nebo jižních Čech byly silné nárazy zaznamenány například i na Sněžce nebo v pražské Ruzyni, kde vítr foukal rychlostí až 90 km/h.

V hlavním městě měli hasiči od půlnoci 21 výjezdů, z toho více než polovina byla právě kvůli špatnému počasí. Odklízeli popadané stromy a větve v Lipencích, Břežanském údolí, Řeporyjích, Klánovicích i v Podolí. „Na Zbraslavi jsme řešili utrženou střechu od pergoly, na Novodvorské poničené billboardy, v Michli a ve Stodůlkách jsme zajišťovali uvolněné tabule oken, v Hloubětíně uvolněný polystyrén ze střechy, uvolněnou krytinu na střeše jsme zajistili i v Praze 6 na Evropské,“ sdělila ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Kvůli spadaným stromům byly v noci nebo časně ráno zablokované některé regionální železniční tratě, problémy se dotkly jen několika osobních vlaků. Překážky už jsou z kolejí odstraněny, výjimkou je trať mezi pražským Smíchovem a Řeporyjemi. V úseku je zavedena náhradní autobusová doprava, zastávky Praha-Holyně a Praha-Hlubočepy jsou nyní mimo provoz.

Pro Jihočeský a Plzeňský kraj vyhlásili meteorologové také stav povodňové bdělosti, hladiny řek jsou ale zatím v normálu. První stupeň povodňové aktivity je jen na Mandavě ve Varnsdorfu. V jižních Čechách by se hladiny mohly na první stupeň dostat k večeru. Nejvíce by měly stoupnout na Vydře, Křemelné, dále po směru Otavy až do Horažďovic. Stav bdělosti bude pravděpodobně platit i na Vltavě nad Lipnem.

Silný vítr shodil dnes ráno vánoční strom ve Znojmě. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Mohutná jedle se při pádu nezlomila. Poryv větru ji vyvrátil z jejího podzemního stojanu. Škoda bude zřejmě jen na rozbitých ozdobách. Případem se zabývá policie, řekla ČTK její mluvčí Kamila Haraštová. Strom město slavnostně rozsvítilo v neděli.

Strom zdobí Horní náměstí v centru města. Neštěstí se stalo v 06:30, kdy bylo téměř prázdné. „Budeme pátrat po tom, zda byl strom řádně zajištěný a někdo nezanedbal své povinnosti. Vše ale nasvědčuje tomu, že jde o nešťastnou náhodu,“ uvedla mluvčí.

Oslavu Vánoc ve Znojmě poznamenal již v neděli nález podezřelého kufříku v Obrokové ulici. Policie ji z bezpečnostních důvodů vyklidila a uzavřela. Kufřík byl prázdný.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Českou republikou se v noci přehnala vichřice. Shodila i vánoční strom