Po sobotním vyřazovacím kole, táhnoucím se až do večerních hodin, rozhodla porota v neděli 21. června v Brně o prvních postupujících do dalších bojů pěvecké soutěže. Česko hledá Superstar se letos převléklo do nového hávu mezinárodního soupeření a získalo i nové přízvisko: Česko Slovenská SuperStar.
S šancí o postup sem dorazila polovina z postupujících cca 150 hudebních talentů. Druhá polovina se o svoji šanci na slávu popere v poslední den brněnského castingu, kterým je pondělí. Některým nepomohlo ani ranní vstávání, protože první zájemci před brněnským výstavištěm stáli v sobotu již od šesti hodin ráno. Všichni bez rozdílu však museli projít společným sítem, které tvořila porota speciálně sestavená pro tato úvodní kola. Neúčastnila se jich tedy takzvaná velká porota sestávající z Ondřeje Hejmy, Dary Rollins, Pavola Habery a Marty Jandové. Ti za svoje stolky usedli až v neděli.
Kritické ohlasy zazněly na předkolovou porotu na internetu. Zajímalo nás tedy, jak to vidí účinkující, kteří se probojovali do dalších kol. „Na mně byli docela v pohodě, dokonce mne všichni hodnotili. Ale na Internetu jsem četl, že hodnotili jen někteří, ale já s tím zkušenost neměl,“ odpověděl na dotaz na sobotní porotu soutěžící Petr. Další ale uznali, že se s těmito negativními reakcemi sami také setkali a že je možné, že měli prostě jen štěstí. Možná však byli prostě více sebevědomí a dokázali tak zaujmout nejen zpěvem. Koneckonců takovéto soutěže vždy vyvolávaly v lidech emoce, a i nadále budou.
Nervozita se pavilonem C nesla už od jeho otevření krátce před půl desátou. Počasí se na rozdíl od soboty vydařilo a nikdo se tak nemusel schovávat před studenými dešťovými kapkami. Po nezbytném zápise se ozvalo v 10 hodin vyvolávání prvního soutěžního čísla. „Kdo na výzvu nezareaguje ani napotřetí, má smůlu a půjde až na konec,“ prohlásila organizátorka na schodech.
První mix potlesku a zklamání zazněl atmosférou nabitým patrem, když ze schodů sestupovala první účinkující. V ruce elektrickou kytaru v souladu s letošním novým pravidlem, že se soutěžící může doprovázet sám na svůj hudební nástroj. Ani ten jí však nepomohl k postupu. „Nevadí,“ chlácholili ji rodiče před objektivy fotoaparátů a kamer.
Postupně do schodů stoupali další a další čísla, vítáni moderátory Adelou Banášovou a Leošem Marešem. Mladí i starší, vždy však museli vyhovět rozmezí stanovenému v pravidlech. Spodní hranicí je 15 let (přesněji 14,5 – 15 musí být účinkujícímu 20. prosince 2009, což je datum finálového kola) a nejstarší účinkující může mít na svém občanském průkazu napsaný rok narození 1979. Výherce se pak bez rozdílu může těšit na mezinárodní výhru 100 tisíc eur (2,66 milionu korun).
Trénovalo se na kytaru přímo mezi čekajícími, ale také třeba na záchodě či venku. Všechny ale spojovala touha dostat se dál. „Vidím svoji šanci padesát na padesát. Přesto však doufám, že se mi podaří postoupit a prorazit na hudební scéně,“ svěřil se soutěžící Petr Mareček.
Pro mnoho z účinkujících to nebyl první pokus. I Veronika Šotová zkoušela již první Superstar před pěti lety. Tehdy se jí to nepodařilo a ani tentokrát nepostoupila do dalších bojů. Přesto hodnotila porotu jako velice příjemnou a vstřícnou.
Zajímavou informací ze zákulisí pak je způsob rozhodování poroty. Pokud se stane, že by se porota neshodla a stav by byl 2:2, pak pro každé město má jeden z porotců rozhodující hlas. Pro Brno to byl Ondřej Hejma. Jestli tuto rozhodující pozici musel u některého soutěžícího použít, nevíme.
Po brněnském klání se celý štáb přesune za hranice do Bratislavy (24. 6.), pak je čeká přejezd do hlavního města České republiky (28. 6.) a finálovou sestavu doplní soutěžící na castingu v Košicích (7. 7.).