×
TOPZINE.cz

Česko patří ke světové elitě. Nejvíce ale čtou Indové, ukázal průzkum

FOTO: Světový průzkum ukázal, že nejvíce čtou lidé v Indii. Zdroj: Wikimedia

Kolik hodin týdně věnují čtení lidé z nejrůznějších koutů světa? Právě touto otázkou se zabýval průzkum iniciovaný organizací World Culture Score Index, jenž sledoval zájem o knihy napříč celým světem. Zúčastnilo se ho celkem 300 tisíc respondentů a výsledky jsou víc než překvapivé.

FOTO: Světový průzkum ukázal, že nejvíce čtou lidé v Indii. Zdroj: Wikimedia
Světový průzkum ukázal, že nejvíce čtou lidé v Indii. Zdroj: Wikimedia

Člověk stráví průměrně šest a půl hodiny týdně čtením a přesně na tuto pomyslnou laťku se vyšplhali čtenáři a čtenářky v Polsku. Na úplnou špici žebříčku se ale dostala Indie, jejíž obyvatelé tráví čtením knih více času než v kterékoliv jiné zemi na světě. Indové čtou podle statistik průměrně 10 hodin a 42 minut týdně.

Pokud zamíříme více na západ, a to konkrétně do Spojených států, zjistíme, že Američané do četby investují přibližně jen polovinu času než Indové. Podobně jsou na tom například i Němci. Průměrný Američan však obětuje celých 19 hodin týdně sledování televize. Zde se s Němci rozcházejí, protože ti věnují televiznímu vysílání ze svého času pouze 15 hodin týdně.

Kdo čte nejméně?

Mezi národy, které čtou naopak vůbec nejméně, průzkum zařadil Mexiko (5 hodin a 30 minut), Velkou Británii (5 hodin a 18 minut), Brazílii (5 hodin a 12 minut), Taiwan (5 hodin), Japonsko (4 hodiny a 6 minut) a na úplně posledním místě Koreu, jejíž obyvatelé věnují knihám jen něco málo přes 3 hodiny týdně.

Čeští čtenáři na sebe mohou být pyšní. Patří totiž mezi světovou čtenářskou elitu, řadí se na šesté místo hned po Indii (10 hodin a 42 minut), Thajsku (9 hodin a 24 minut), Číně (8 hodin), Filipínách (7 hodin a 36 minut) a Egyptě (7 hodin a 30 minut). Češi věnují četbě v průměru 7 hodin a 24 minut týdně.

FOTO: Američané čtou v průměru jen pět hodin týdně. Zdroj: Wikimedia
Američané čtou v průměru jen pět hodin týdně. Zdroj: Wikimedia

A jak jsme na tom s jinými volnočasovými aktivitami? Průměrně ze svého volného času věnujeme 13 a půl hodiny poslouchání rádiových stanic, což nás v porovnání se světem řadí na čtvrtou příčku. Sledování televize nám zabere přes 16 hodin týdně, zde se blížíme světovému průměru.

Naopak surfování na internetu (pouze pro zábavu, statistika nepočítá s obsluhou počítače při zaměstnání) věnujeme pouhých 7 hodin, což je 2 hodiny pod světovým průměrem. Je ale nutné upozornit, že průzkumy vznikaly začátkem roku 2005, o to zajímavější by bylo sledovat, kam se tato čísla dostala dnes, kdy je internet v domácnostech daleko rozšířenější.

Můžeme být však rádi, že četba knih je stále aktivita, do které jsou nejen Češi schopni investovat svůj čas, a lze jen doufat, že to tak zůstane i nadále. A kolik hodin týdně v průměru věnujete četbě knih vy?

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..