Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Česko a Slovensko má talent, i když ne zrovna umělecký

Petra Duhajská

Petra Duhajská

6. 9. 2010

FOTO: Porota Česko Slovensko má talentDiváci televizních stanic Prima a JOJ měli už dvakrát možnost zhlédnout českou verzi celosvětově úspěšné talentové show. Přestože už jsme viděli několik velice zdařilých vystoupení a není pochyb o tom, že v některých soutěžících skutečně talent dřímá, v hlavní roli nedělních večerů s pořadem Česko Slovensko má talent je (doufejme, že jen dočasně) něco jiného. Emoce.

FOTO: Porota Česko Slovensko má talent

Konstruktivní kritika většinou musí ustoupit nadšené chvále, Zdroj: TV Prima

I v chladné Británii občas vehnali soutěžící kdekomu slzy do očí. Stačí připomenout dvě jména; Paul Potts a Susan Boyleová. Jenže všeho moc škodí. Když se Lucie Bílá nadšeně rozplývá nad každým druhým vystoupením a přeslazená hudba podbarvuje rádoby dojemné okamžiky, nejpřirozenější reakcí diváka u televize jsou oči obrácené v sloup.

„Nepoužívejte příliš velká slova.“ – C. S. Lewis

Chvílemi se až zdá, že porota má ve svém repertoáru jen čistě negativní a čistě pozitivní reakce. Tak to dopadne, když místo slov odborná porota mnohem častěji slýcháme výraz hvězdná porota. Velkými slovy se v pořadu Česko Slovensko má talent nešetří. A tak postupně i taková hodnocení jako báječný, úžasný nebo nádherný ztrácejí váhu.

FOTO: Marián Zázrivý

Skrývá se vítězný talent v Mariánu Zázrivém?

Čestnou výjimku včera obstaral Jaro Slávik. I od něj sice dostala dcera slavného Dominátora Dominika Hašková ANO, ale až po tom, co si slovenský producent ulevil od nechuti k silně americkému stylu interpretace písně Hallelujah.

Co všechno bylo 5. září k vidění

Taneční skupina The Pastels, bezstarostně kombinující nejrůznější styly.

Patrik Žiga, čtrnáctiletý saxofonista, který za svým snem být novým Felixem Slováčkem vykročil správnou nohou.

Eva Slaná a Lucie Klasek, duo houslistek, které upoutalo nejen hráčskou virtuozitou, ale i sofistikovaným odhazováním svršků.

Sestry Matiovy, jejichž společný zpěv sice porotu nepřesvědčil, ale po srdceryvném rozhodování a působivém sólovém vystoupení nakonec postoupila alespoň starší Pavlína.

Několikanásobný mistr světa pocházející ze Švýcarska, tanečník stepu Daniel Borak.

Travesti umělkyně Naděžda Krupská, jejíž imitace Haliny Pawlowské vyvolala v hledišti Národního divadla standing ovations.

Liliana Oláhová, tříletá zpěvačka cikánských písní, jejíž profesionalitu by jí většina vystupujících mohla závidět.

Marián Zázrivý, učitel hudby. Jeho verze operní árie Nessun Dorma měla sice k Paulu Pottsovi daleko, ale přesto s ní sklidil nadšené ovace a trojité ANO.

Smích léčí!

A tak trochu paradoxně přicházejí ty nejlepší okamžiky večera ne s těmi nejtalentovanějšími, ale s těmi nejvtipnějšími soutěžícími. Žatecké duo Brejk Danz Bradrz předvedlo nejen naprosto fascinující a – jak by řekl klasik – kulervoucně vtipnou verzi break dance, ale i roztomilý taktický manévr. „Toto je pravý salám Vysočina. Jestli postoupíme, tak je váš,“ informoval porotu jeden z Bradrz. A svůj slib mohl po třech pobavených ANO splnit. Stejné hodnocení si vysloužil i Rudi Linner se svým originálním nástrojem tvořeným hadicí, trychtýřem a náustkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česko a Slovensko má talent, i když ne zrovna umělecký