Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Diag Human vyhrožuje další exekucí majetku ČR! Galerie stahují obrazy ze zahraničí

Redakce

Redakce

2. 6. 2011

AKTUALIZOVANÝ ČLÁNEK: Kauza Diag Human graduje. Vídeňský soud na návrh této společnosti nechal zabavit umělecká díla patřící České republice. Firma si brousí zuby i na další. To vše kvůli dlouholetému sporu o obchod s krevní plazmou.

FOTO: Krevní konzerva

Dlouholetý spor kvůli krevní plazmě vrcholí exekucí, Zdroj: roche.de

Exekuci potvrdil Alfred Weidinger, kurátor vídeňské galerie Belvedere. Po výstavě nazvané DYNAMIKA! Kubismus / Futurismus / KINETISMUS, která končí 29. května, budou díla odvezena do depozitního skladu.

Konkrétně se to týká obrazů malířů Emila Filly (Dvě ženy),Vincence Beneše (Tanečnice) a plastiky od Otto Gutfreunda (Objetí). Moravská galerie v Brně má ve Vídni jeden ze svých nejhodnotnějších exponátů, a to právě olejomalbu Dvě ženy.

Obrazy jako rukojmí

„Je nám velmi líto, že se umělecká díla, zapůjčená na mimořádně objevnou výstavu ve vídeňském Belvederu, stala rukojmími v dlouholetém sporu soukromé firmy s Českou republikou. (…) V tuto chvíli zjišťujeme, zda můžeme jako Moravská galerie v Brně vůbec něco podniknout. Jedná se totiž o natolik složitou a bezprecedentní situaci, že v ní musí hrát hlavní roli stát a příslušné státní úřady. Doufáme však, že nakonec se obraz Emila Filly vrátí na své čestné místo v naší dlouhodobé expozici českého moderního umění,“ uvedl ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

Podle něho má obraz Emila Filly mezi sběrateli hodnotu, která by nešla pod 10 milionů korun. „Je to velká věc z Fillova raného období, jaká na trhu nebyla. Pro nás má mimořádný význam,“ řekl Pokorný.

FOTO: Emil Filla, Dvě ženy

Dvě ženy jsou v exekuci Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Zvrat v dlouholetém sporu o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou se opírá o Newyorskou úmluvu. Tato mezinárodní smlouva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné zemi, která se dokumentem také řídí. Takových států je v současnosti 142.

AKTUALIZOVÁNO: U Vídeňských obrazů prý nezůstane

Diag Human povzbuzena zastavením obrazů a sochy ve Vídni, chystá exekuce i v dalších zemích. Advokát firmy Jan Kalvoda je přesvědčen, že i jiné soudy budou postupovat jako ten vídeňský. Smyslem exekuce je prý vymoci celý  nárok. To byl bylo více než osm miliard korun, zatímco ve Vídni zabavená umělecká díla jsou ceněna jen na 35 milionů.

Ve hře ale nejsou pouze obrazy, ale celkově majetek Česka v zahraničí. Ohroženy jsou tak nemovitosti v hamburském přístavu či budovy českých center od New Yorku po Moskvu. Asi nejzajímavějším objektem, kterého se může exekuce týkat, je zřejmě České kulturní centrum v Paříži. Budova číslo 18 v rue Bonaparte je úzce spojena s českou historií, roku 1916 zde například sídlila Masarykova prozatímní vláda.

Budeme se bránit – Manet evakuován z Paříže

Dalšímu zabavování však Česká republika nehodlá nečinně přihlížet. Už v pondělí vydal ministr kultury Jiří Besser pokyn všem státním institucím, aby byla česká díla ze zahraničí stahována. Pojistná hodnota těch, která jsou v této době rozpůjčovaná je asi 14 milionů eur (zhruba 350 milionů korun). Kolik děl a odkud Česko stahuje, ale ministerstvo i galerie odmítají upřesnit. Nahrály by tím firmě Diag Human.

Obr: Snídaně v trávě

E. Manet: Snídaně v trávě Zdroj: NG

Pařížský soud stejně jako dříve vídeňský již uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Není tedy divu, že mezi prvními díly do česka dorazil obraz Edouarda Maneta, který zapůjčila Národní galerie dlouhodobě do Paříže. Jedná se o jedno z nejhodnotnějších děl, které galerie do ciziny poslala. Je pojištěn na šest milionů eur.

Řešení v nedohlednu

Dalším zajímavým zvratem v kauze Diag Human je změna vlastníka. Josef Šťáva prodal akcie své firmy, s níž již 16 let bojuje s Českou republikou o náhradu škody, a společnost zcela opouští. Novým majitelem by měla být nadnárodní společnost. „Pan Josef Šťáva s okamžitou platností přestává mít cokoliv společného se společností i s vymáháním pohledávky. Žádným způsobem nadále nereprezentuje Diag Human,“ uvedla společnost s tím, že se k dalším věcem už nebude vyjadřovat. Změna vlastníka však pro Česko nic zásadního neznamená. Spor o náhradu ušlého zisku pokračuje.

Pokud uspěje firma Diag Human, bude Česká republika na základě mezinárodní smlouvy a výsledku arbitráže povinna zaplatit více než deset miliard korun, které si nyní firma včetně úroků a penále nárokuje. Jestliže by stát platit odmítl, skutečně přijde o exekučně označená umělecká díla.

Kauza Diag Human

Společnost Diag Human (dříve Conneco) usilovala na základě soutěže vyhlášené ministerstvem zdravotnictví v roce 1991 o obchodování s krevní plazmou z českých transfúzních stanic. Z obchodu ale sešlo. Diag Human od roku 1995 požaduje náhradu za ušlý zisk.

V roce 2008 společnost vyhrála arbitráž s Českem. Rozhodci určili, že stát  má společnosti zaplatit přes osm miliard korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. ČR peníze vrátit nechce, Diag Human věří tomu, že firmě náleží suma mnohem vyšší. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Diag Human vyhrožuje další exekucí majetku ČR! Galerie stahují obrazy ze zahraničí