×
TOPZINE.cz

České narkomany trápí nedostatek drog. Kvůli koronaviru budou muset přecházet k náhražkám

Nedostatek drog

Nouzový stav se dotýká každého obyvatele Česka a zasahuje i do života lidí, kteří jsou závislí na drogách. Hranice se zavřely a jim vyschly některé přeshraniční zdroje. Protože je omezený i pohyb osob a do lékáren lidé moc nechodí, je méně aktivní výroba také v tuzemsku. Sociální pracovníci i policisté už varují, že to může znamenat velký problém s agresivitou nebo zdravotními komplikacemi u některých narkomanů.

Nedostatek drog ovlivnili především uzavřené hranice a omezený režim lékáren. Drogově závislí si tedy ani nenakoupí léky, aby si mohli drogu připravit. Což se může zdát na jednu stranu někomu jako dobrá zpráva, ale v souvislosti s tím vznikají docela velké problémy. Chybějící droga u nich probouzí agresivitu, kterou pak musí řešit policisté. Podle některých odborníků mohou rychle vznikat nelegální varny a laboratoře a někteří se přiklání k tomu, že by lidé mohli začít brát mnohonásobně silnější a nebezpečnější látky než doteď, například fentanyl či silnější opioid, který je velmi nebezpečný, protože se špatně odhaduje dávka.

Problémy vznikají i při zadržování takové nebezpečné a někdy až nepříčetné osoby. Mají úplně jinde práh bolesti, takže si při boji s ochrankou dokážou velice snadno ublížit.

Nebezpečná agresivita

Policisté tak v současné době už nejednou řešili případy agresivních toxikomanů. Jejich „absťáky“ připomínají horor. Jsou zlí, nebezpeční, útoční a není s nimi řeč. Často se s jejich útoky setkávají i členové ochranky na parkovištích, v obchodech a podobně. Obvykle také nemívají roušku a ani jinou ochranu, takže mohou přenášet nebezpečný virus.

Ředitel Asociace nestátních organizací a brněnský exnáměstek pro sociální oblast Matěj Hollan vidí řešení takto: „Pokud nechceme čelit velkým problémům z oblasti zdravotní a sociální, musíme uživatelům drog zajistit dostatek substitučních léků, protože závislost je brána jako nemoc a drogy nelze vysadit jen tak.“

I další organizace chtějí vidět nějaké řešení. Problém vidí hlavně u uživatelů heroinu, kterého je teď velký nedostatek.

V Brně poskytnou příspěvek na náhražky

Nadační fond Abbigail Williams navrhuje otevřít, minimálně v omezeném režimu, detoxikační centra a oddělení závislostí v psychiatrických nemocnicích. Jinak hrozí velké riziko, že se začne objevovat čím dál víc nelegálních míst pro přípravu drog a tím pádem i více mrtvých narkomanů. Černé laboratoře ani nemusí otevřít u nás, ale klidně i na Slovensko. K nám se pak už poměrně snadno dostanou. Nebývají ovšem valné kvality a každá dávka je velký hazard se zdravým a životem vůbec.

Narkomani by také měli mít přístup ke kontrolovaným náhražkám, na jejichž distribuci by měli dohlížet specializovaní lidé, terénní pracovníci. Stejně jako jinde chybí i v sociálním sektoru mnoho ochranných pomůcek a lidé pracující „venku“ se nemohou pořádně chránit. Protože ale tito lidé jsou často bez domova a jejich hygienické návyky velmi špatné, musí se pracovníci chránit o to víc.

S řešením už přišlo město Brno, které v pondělí nabídlo neziskovým organizacím a terénním pracovníkům svou pomoc. Na mimořádném zasedání se sešli tamní radní a jednali o tom, jak zpřístupnit nezbytné substituční léky pro osoby závislé na drogách.

Náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS) k tomu řekl: „Když se na nás obrátí neziskové organizace, které dokážou substituci zajistit, mají k tomu oprávnění a bezpečně a řádně vydávat těm, kdo se bez ní neobejdou, jsme připraveni jim poskytnout ihned finanční výpomoc.“

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..