Menu
TOPZINE.cz
Hudba

České hrady: Hudební smršť pod Rožmberkem

Redakce

Redakce

1. 8. 2010

Hudební smršť doprovázená přívaly návštěvníků je stále v plném proudu. Letní hudební festival České hrady se poslední červencový víkend uskutečnil v krásném a také vodácky hojně navštěvovaném městě na samém jihu Čech; ve městě Rožmberk nad Vltavou.

Stage A, Foto: Karmela Beránková, Topzine.cz

Jako předchozí festivaly odehrané ještě letos v létě, byl tento rožmberský netradičně odpálen již v pátečních večerních hodinách. Kdo nepochyboval o své kuráži, nebál se přijít na zahajovací karnevalový večírek převlečen do jakékoli masky, kdy opravdu každá byla odměněna malým dárečkem. Fanoušci Kataríny Knechtové, Tomáše Kluse a bratrů Ebenů se mohli těšit jejich přízni právě v tento první průbojný den festivalu na Rožmberku.

Však celá jiskrná vlna festivalu propukla až ve své druhé části, tedy v krásný a slunečný sobotní den. I tento víkend byl festival rozdělen na dvě stage. Návštěvníci měli možnost vcházet do areálu již v 11 hodin a už o třicet minut později se před stage B pohupovali do rytmu hudby kapely Dilated. Neuběhla ani hodina a hudebních nadšenců neustále přibývalo. Na zeleném parketu bylo stále více oranžových pásek a povyku.

Takovou první rozjezdovou kapelou se stala známá česká skupina Kryštof, která zaručeně měla u posluchačů úspěch. Po ní následující Xindl X však obecenstvo příliš neuchvátil. Žádná šťáva, žádný náboj. Ani celorepublikově známý singl Anděl nerozjel Xindl na plné pecky. Reputaci festivalu však pomohly jiné kapely. Při poslechu anglicky zpívajících Support Lesbiens jsem měla možnost srovnat písně hrající naživo s písněmi znějícími na CD. S jistotou mohu konstatovat, že kluci z kapely patří mezi špičkové hudebníky.

Festival v plném proudu, Foto: Karmela Beránková, Topzine.cz

Zvířátka neboli Sto zvířat rozvlnila boky a rozskákala všechny tvrdě stojící návštěvníky. Ve skákající atmosféře pokračovali i UDG. Obě kapelky doprovázel zpěv fanoušků. Malou nevýhodu, co se týče doprovodného notování, měli Sunshine a Toxique, kteří ale i tak dokázali festival pěkně rozproudit. Dvojice hudebníků PSH se trochu vymykala fesťákové náladě, ale své příznivce si tito dva hiphopeři také našli. Ba naopak, stali se příjemným zpestřením v tom jinak rockovém nádechu.

Stejně kvalitně jako předchozí kapelníci se předvedla i první česká SuperStar, Aneta Langerová, jejíž songy si zpívali snad všichni přihlížející. Největší peckou večera nemohl být nikdo jiný než slovenští Žužu – Horkýže Slíže. S přibývajícím šerem přibývalo i tančících fanoušků. Všichni ruce nahoře, hlavu dopředu, dozadu, ze strany na stranu, hop hop hop, to byla atmosféra panující při hraní chytlavých písní této kapely. V bujaré náladě pokračovali i showmani z Monkey Bussines, punkeři z Vypsané Fixy a závěrečným bonbónkem sobotního programu se stali dobře známí Wohnouti.

I přesto, že na festivalu účinkovali samí vynikající interpreti, tak mi tam stejně jeden jediný chyběl. Hádejte kdo? Bezpochyby vás napadá Divokej Bill. Je tomu opravdu tak. Ten nejžhavější rytmus večera a srdce posluchačů si vždy získala právě tato skupina. Holt se třeba Billáků dočkáme příští rok.

Jeden ze stánků s občerstvením, Foto: Karmela Beránková, Topzine.cz

O jídlo a pití nouze rozhodně nebyla. Kolem dokola festivalového ohraničení se rozkládaly stánky s různorodým občerstvením a mnoha druhy nápojů. Od steaků až po indické jídlo, od nealka až po alka, kdy každého zlákaly zkumavky obsahující alkoholový likér. A protože se hudební nadšenci sešli opravdu v hojném počtu a spát se šlo až v pozdních večerních hodinách, tak v kopci na louce bylo připraveno městečko pro rozložení stanů a zaparkování automobilů. Louka byla opravdu velmi zaplněna.

Aby nabídek nebylo málo, tak všichni onáramkovaní návštěvníci festivalu měli možnost zajít si na prohlídku hradu Rožmberk zcela zdarma. Pokud si chtěl někdo z festivalu přivést pěknou upomínku, mohl si taktéž nechat namalovat tetování či si zakoupit nějaký předmět opět ze stánků rozprostřených kolem hudebních stage.

Pohled z hradu, Foto: Karmela Beránková, Topzine.cz

Poslední zastávka Českých hradů zakotví na hradě Bezděz. Výhodou tohoto hradu je blízké koupání na Máchově jezeře. Pokud se vám líbila zmíněná nabídka kapel a ještě jste tento festival letos nenavštívili, tak neváhejte a vyražte se s přáteli pobavit na další hudební vír.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České hrady: Hudební smršť pod Rožmberkem