Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

České filmy o drogách: Náměstí přes míru… prosíme, vystupte, příští stanice Kurta Cobaina!

Redakce

Redakce

9. 7. 2016

Minule jsme se zaměřili na nejznámější zahraniční filmy o drogách z prostředí jejich uživatelů, ale jak jsme na tom s filmy o drogách z naší produkce? Vítejte v  českém psychotropním světě…

Jak šel čas s Katkou Bradáčovou... Zdroj: distributor filmu

Jak šel čas s Katkou Bradáčovou…. Zdroj: distributor filmu

Zahraniční filmy o drogách už známe, proto si dnes naopak představíme osm českých drogových skvostů. Předvedeny vám budou filmy: Šeptej, Mandragora, Anděl exit, Katka, Perníková věž, Samotáři, Ro©k podvraťáků, Kanárek a Zatracení.

Šeptej… na křídlech adrenalinu, lásky a fantazie

Šeptej Zdroj: Distributor filmu.

Píše se rok 1996 a jedním z prvních filmů, který sice není primárně o narkomanech, ale objevují se v něm drogy ve spojitosti s taneční scénou, je snímek Šeptej režiséra Davida Ondříčka s debutující Taťánou Vilhelmovou, věčně vysmátým Janem Čechtickým, tajemnou Kateřinou Winterovou a hledajícím se Janem P. Muchowem, který se také podílel na filmové hudbě.

Film o naivní venkovské dívce, která uteče z domova do lákavého velkoměsta, kde posléze zjišťuje, že život i lidé jsou zde rozdílní, má kultovní charakter obzvláště pro generaci, která s ním dospívala.  Typickými hity pro Šeptej jsou od Colorfactory – It’s always you a rozverný song Petal 7 od Wuble U.

Mandragora… drsný obraz českého podsvětí

O rok později se u nás pod taktovkou polského režiséra Wiktora Grodeckiho natočilo šokující drama poukazující na trochu jiné důsledky útěku z domova. Film s českými herci odehrávající se v prostředí našeho Hlavního nádraží je drsnou sondou do tehdejšího nádražního podsvětí.

Dospívající Marek utíká od svého autoritativního otce do lákavé Prahy, kde poznává, co vše obnáší život na ulici. Poté, co je Marek okraden a zneužit, se seznamuje s protřelým Davidem, který ho učí životu ulice. Téma drog je tu opět spíše druhotné. Ačkoliv je Mandragoře vytýkán slabší scénář, po jejím zhlédnutí na něj jen tak nezapomenete.

Kanárek… Viktor Tauš sám proti sobě

Režisér Viktor Tauš  v roce 1999 pro své očištění od závislosti natočil autobiografický snímek o své cestě k drogám a zpět. Originálně pojatý snímek vás v první polovině dobře pobaví, aby vás v té druhé o to více od drog odradil.

Anděl exit… skrývá tajnou ingredienci do ráje

Klára Issová si kvůli filmu Anděl exit nechala oholit hlavu. Zdroj: Distributor filmu.

Na motivy knihy Anděl od Jáchyma Topola natočil Vladimír Michálek v roce 2000 poněkud zvláštní snímek s názvem Anděl exit s Klárou Issovou a Janem Čechtickým (Šeptej) v hlavních rolích. Film o životě narkomanů, kteří se nejprve jen tak potácejí životem, se změní ve chvíli, kdy náhodně vyrobí nový typ drogy. Její tajná ingredience, po které pátrají, je však poněkud netypická. V jedné z vedlejších rolí lze poznat i Evu Holubovou, která zde má podobně nekompromisní roli jako v Requiem pro panenku.

Samotáři… marihuana vhodná i do pečiva

Ve stejném roce točí také David Ondříček své Samotáře s nezapomenutelným Jiřím Macháčkem.  Nejznámější český marihuanový film se skvělými hláškami není potřeba příliš představovat.

Katka – V pasti / Katka 2009… „Přijel král hostitel, král heroin.“

V roce 2001 natočila dokumentaristka Helena Třeštíková snímek o skutečném životě narkomana. Hlavní postavou sledování je zde Katka. Její příběh začíná v léčebně, ze které zanedlouho odchází do Prahy, kde se seznamuje s novým stejně závislým partnerem a na odvykání nemá moc myšlenky. Jejich dny naplňují krádeže, shánění drog a jejich užívání. Příběh končí jejími záběry prostituce. Třeštíková s Katkou začala natáčet už v roce 1996, po pěti letech vyšel dokument známý jako Katka – V pasti.

Letos do kin vstoupilo volné pokračování příběhu Katky, která během té doby otěhotněla a nyní zjišťuje, že už tu nejde jen o její život…

Perníková věž… piko héro tripipipi

Pernikova vez Zdroj: Distributor filmu

Perníková věž – Jakub a Radek Zdroj: distributor filmu

V roce 2001 také vzniká ujetá pervitinová detektivka Milana Šteindlera s názvem Perníková věž. Věčně sjetý Jakub (Jan Dolanský) a Radek (Radek Kuchař) zde pátrají po vrahovi dívky, která byla Jakubovou životní láskou. Nakonec však pátrání nabírá na obrátkách, které nikdo nečekal, a ze sjeté komedie se stává komorní drama s překvapivým rozuzlením.

Zatracení… ztracené duše v Thajsku

Film s názvem Zatracení natočil Dan Svátek (Hodinu nevíš) v roce 2002 na základě životních osudů Emila Novotného a Radka Hanykovicze, kteří byly zadrženi na thajských hranicích za pašování drog. Nyní si v tamním vězení odpykávají celoživotní trest, ačkoliv jsou přesvědčeni o své nevině. V Zatracení bohužel za atraktivním tématem pokulhávají herecké výkony a jakási chaotičnost příběhu. Podobné téma bylo (podle mého) poutavěji zpracováno v americkém snímku Téměř bez šance.

Rock podvraťáků… na vlně rocku a marihuany

Známá dvojka Vojta Kotek a Jirka Mádl natočili v roce 2006  pod vedením Karla Janáka (Snowboarďáci, Rafťáci)  poměrně povedenou zhulenou komedii z hudebního prostředí, ve které parta mladíků vstoupí do cesty místní drogové mafii.

Co stojí za to vidět : Šeptej, Mandragora, Katka, Samotáři

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

České filmy o drogách: Náměstí přes míru… prosíme, vystupte, příští stanice Kurta Cobaina!