Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

České centrum vystavuje Centimetr za den. Nejen na den, ale do konce ledna

Redakce

Redakce

21. 1. 2012

OBR: Jana Kasalová, Z cyklu Vlčí jámy (Wolfsgrub), 2011Centimetr za den, tak zní název společného výstavního projektu autorek Leny Knilli a Jany Kasalové, jímž je otevřena nová sezona Českého centra v Praze. K vidění je až do 28. ledna.

OBR: Jana Kasalová, Z cyklu Vlčí jámy (Wolfsgrub), 2011

Z cyklu Vlčí jámy Jany Kasalové, Zdroj: prague.czechcentres.cz

V názvu Centimetr za den, jejž autorky výstavě propůjčily, se zrcadlí úsilí o uchopení času. Každá z umělkyň užívá své vlastní prostředky pro jeho vyjádření. Výsledkem jsou pak různé náhledy na lidskou pouť životem a světem.

„Obě umělkyně měly díky Českému centru ve Vídni svoje samostatné výstavy a jsme rádi, že můžeme jejich díla konfrontovat v rámci spolupráce s našimi kolegy v zahraničí také v Praze. Výstavu podpořilo i Rakouské kulturní fórum a Velvyslanectví Rakouska v ČR,“ uvedla ředitelka Českého centra Praha Jolana Součková.

Jana Kasalová

Pod vedením prof. Jiřího Načeradského absolvovala ateliér malířství na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Dále studovala ve Španělsku na univerzitách v Cuence a Madridu. Důležitými pojmy, které pojednává ve svých vystavených pracích, jsou místo a čas a jejich souvislost.

OBR: Jana Kasalová, Z cyklu Vlčí Jámy (Wolfsgrub), kresba permanentním fixem na mapě, 2011

Po začernění místních názvů se mapa stane plochou ovládanou abstraktními útvary

Přetvářením tištěných turistických map vytváří zcela nové souvislosti. Zdánlivě neměnné a dané věci jsou náhle změněny. Začerněnými místy na mapách poukazuje autorka na jejich proměny v čase. Mapa zde není nástrojem k orientaci, ale plochou, jež je ovládána abstraktními útvary. Odtud pak Kasalová ve své tvorbě přechází do zcela specifické polohy, kdy je mapa utvořena záznamem pohybu zvířat. Cílem není usnadnění orientace v prostoru, ale poskytnutí prostoru pro průchod instinktů z našeho podvědomí.

Lena Knilli

Rodačka z Grazu, léta žila a studovala v Berlíně a Vídni. S její tvorbou se česká veřejnost mohla setkat již dříve, tvořila a několikrát vystavovala v Praze. Pro autorku se stala důležitá souvislost mezi životem a časem, jež nejsou prázdnými pojmy.

OBR: Lena Knilli, Čas v Praze, lákový fix, papír, 2009

Symbolické uchopení času Leny Knilli

Lena Knilli podstupuje jakousi vnitřní analýzu hodin a hodinových strojů, jejichž jednotlivé části jsou chápány zcela symbolicky. Ručičky, ciferníky, navzájem se dotýkající kolečka – jejich prostřednictvím jasně tlumočí subjektivnost a nepravidelnost toku času. Těmito atributy se pokouší rozdělit lidský život na úseky činností v konkrétním čase, čímž rovněž upozorňuje na životnost objektů. S tím souvisí i autorčino další téma – oděvy, především rozevláté sukně.

Zaniklá místa a časový rozměr

Rozdílnými prostředky a přístupy se ve výsledku tvorba obou umělkyň ve výstavním projektu Centimetr za den potkává a doplňuje. Uchopení času se nevznáší v obecných rovinách, nýbrž je vztahováno především k člověku, místu, prostoru a jejich proměnám. V pracích Jany Kasalové se mimo jiné otvírá stále oživované téma oblastí Sudet. Připomíná zde zaniklé obce, jejichž dvojjazyčné názvy jsou chápány jako stopy konkrétních míst.

Koexistencí prací Leny Knilli a Jany Kasalové nabývá sdělení výstavy na naléhavosti a dostává se až do existenciální roviny. Nenechte si proto utéct příležitost zhlédnout tento pozoruhodný soubor. Je k vidění pouze do 28. ledna!

Centimetr za den – České centrum v Praze

5. – 28. 1. 2012

Kurátorka výstavy: Camille Hunt

Otevírací doba: úterý – pátek: 10:00 – 18:00, sobota 12:00 – 18:00

Vstup zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České centrum vystavuje Centimetr za den. Nejen na den, ale do konce ledna