Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Česká republika patří mezi deset nejmírumilovnějších zemí světa

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

22. 6. 2011

V Praze je blaze, říká se. A asi na tom opravdu něco bude. Naše hlavní město je dle statistik mnohem bezpečnější než jiná velkoměsta Evropy. A velkého úspěchu se dočkala i samotná Česká republika.

FOTO: Prazsky hrad

Pražský hrad, Zdroj: AČCKA

Agentura Czech Tourism, která výzkum prováděla na základě demografických a policejních dat, porovnávala evropská města z hlediska počtu trestných činů na obyvatele. Praha porazila nejen rakouskou Vídeň, která má na deset tisíc obyvatel zhruba o polovinu vyšší počet trestných činů než české hlavní město, ale dopadla dokonce lépe i než evropské metropole jako Brusel, Paříž nebo Londýn.

Statistiky pro celou Českou republiku jsou snad ještě lichotivější. Přestože je naše země nechvalně známá pro časté krádeže, velmi slušné umístění v žebříčku mírumilovnosti to nijak výrazně neovlivnilo. V průzkumu totiž byly brány v potaz důležité faktory jako nebezpečí teroristických činů, úroveň hygieny a bezpečnosti v silniční dopravě, riziko přírodních katastrof či míra tolerance vůči menšinám.

Podle statistik Global Peace Index (Světový index mírumilovnosti) pro rok 2011 je Česká republika pátým nejbezpečnějším místem na světě. Před nás se dostaly pouze státy Island, Nový Zéland, Japonsko a Dánsko.

FOTO: Světová mapa mírumilovnosti

V tmavě modrých oblastech je nejvíc míru, v červených nejméně, Zdroj: youtube.com

Naopak jsme přeskočili i spoustu zemí, pro něž jsou klid, mír a kvalitní životní úroveň přímo typické, například Finsko, Švédsko, Kanadu či Švýcarsko. Na samém chvostu celého žebříčku skončily země jako Somálsko, Afghánistán, Irák, ale i Rusko.

Nezbývá tak než doufat, že výše zmíněné závěry přispějí k všeobecně lepšímu vnímání České republiky jak u nás, tak v zahraničí a tím zároveň zvýší návštěvnost naší krásné země.

TOP 10 nejmírumilovnějších zemí světa pro rok 2011:
1. Island
2. Nový Zéland
3. Japonsko
4. Dánsko
5. Česká republika
6. Rakousko
7. Finsko
8. Kanada
9. Norsko
10. Slovinsko

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká republika patří mezi deset nejmírumilovnějších zemí světa